Powstały nowe półprzeźroczyste ogniwa słoneczne z perowskitów i grafenu

Kategorie: 

Źródło: Hong Kong Polytechnic University
Panele słoneczne umieszczane np. na dachu budynków są bardzo popularne, ale na horyzoncie już pojawiają się nowe, jeszcze lepsze ogniwa. Chodzi o tzw. okna fotowoltaiczne - ich nazwa mówi sama za siebie i chyba nie trzeba wyjaśniać na czym polega ta technologia. Naukowcy z Uniwersytetu Politechnicznego z Hongkongu zaprezentowali tanie, wydajne, półprzeźroczyste panele trzeciej generacji, które właściwie już dziś mogłyby znaleźć się w naszych domach.

 

Zacznijmy od tego, że wspomniany wynalazek posiada wydajność na poziomie około 12%. To znacznie więcej niż w przypadku okna fotowoltaicznego, które powstało dzięki uczonym z amerykańskiego Los Alamos National Laboratory i włoskiego University of Milano-Bicocca - ich ogniwo posiada wydajność jedynie 3,2%. Dowiadujemy się również, że ten półprzeźroczysty panel jest tańszy aż o ponad 50% w porównaniu do dzisiejszych krzemowych paneli fotowoltaicznych.

Źródło: Hong Kong Polytechnic University

Do produkcji tego ogniwa wykorzystano perowskity, natomiast grafen posłużył jako elektrody. Jego właściwości przewodzące zostały dodatkowo zwiększone - pokryto go przewodzącym polimerem PEDOT:PSS (sulfonian polistyrenu). Niestety twórcy nie wspomnieli nic na temat komercjalizacji swojego urządzenia a jego półprzeźroczystość sprawia, że w obecnej postaci nie można go użyć jako okien fotowoltaicznych. Na dzień dzisiejszy jest to przede wszystkim dobra alternatywa dla popularnych krzemowych paneli słonecznych.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-opracowali-wydajne-polprzezroczyste-ogniwa-sloneczne-perowskitow-grafenu

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika FOL

Kolejny niewypał, czyli

Kolejny niewypał, czyli podrasowywanie starego grata czyli bezsensownej technologii ogniw slonecznych. Znajdzie to owszem zastosowanie w wojsku w przypadku globalnej sieci dronów ale jak ktos myśli, ze w ciagu najbliższych 20 lat zostanie to spopularyzowane to sie myli. Kilkadziesiat lat temu wszyscy zachwycali sie bateriami slonecznymi i jakoś to sie nie opłaca. Poza tym tego typu "odkrycia" to takie przedstawienie dla ciemnego ludu kreujac tym samym tok "ich myślenia". Poza tym każdy jest w stanie zbudować generator elektryczny , który wytwarza energię z pola torsyjnego " energia przestrzeni" jak to sie potocznie mówi. Taki generator wytwarza 1 KW mocy. Sam taki umiem zrobić, więc rycze ze śmiechu z tych śmiesznych "nauko"F"có"F"" i turlam się w spazmach po ziemi. :-))))))))

Portret użytkownika Pacal

Dziwi mnie brak reakcji

Dziwi mnie brak reakcji zaglądajacych tu. Że w Hong Kongu uzyskali dobre foto-ogniwa z niespopularyzowanych jeszcze w dostatecznym stopniu perowskitów, to jeden kalosz a drugi, że to są "obcy" bo nie z Polski a nawet nie z obszaru cywilizacji anglosaskiej lub atlantydzkiej /tzw/. Szkoda jednak, że może w jeszcze większym stopniu niestety, nieznaną jest nasza Rodaczka Olga Malinkiewicz, zajmujaca się tym samym i odnosząca w tym wcale nie najgorsze wyniki. Specjalizuje się w zastosowaniu do tego celu materiałów organicznych, o dziwo pozwalających uzyskać bardziej trwałe perowskity niż w przypadku innych, dotąd nieorganicznych. Także, jak czytałem o tym do tej pory, ta badaczka jakoś zostawiła za sobą grafeny a w tytule nn artykułu jest jakby sugestia że i te wcześniejsze i nie mniej genialne materiały zostały przez eksperymentatorów z Hohg Kongu, do dzieła stworzenia bardziej wydajnych ogniw, włączone! Szkoda że temat artykułu za mało rozwinięty jednak, zapewne dlatego że zbyt mało poznany ale przecież można co najmniej poszukać w Internecie - to uwaga do zagladających na ten portal, w znaczeniu zachęty oczywiście. Na początek: dlatego proponuję Wikipedię, na stronie - https://pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Malinkiewicz

 

Portret użytkownika FOL

Widze, ze kolega nabrał się

Widze, ze kolega nabrał się na piękną buzię "naszej rodaczki" i co za tem idzie piekny obrazek. Czy kolega nie myśli, ze osoby czy zespoły badawcze dokonujące przełomowych odkryc w dziedzinie strategiczych branż jak energetyka, raczej nie mogły by się tak pokazywać w TV i paradowac w pełni sławy??? Myślę, ze żadna służba bezpieczenstwa jakiegokolwiek kraju nie pozwoliła by na to, obsypano by tego kogos złotem i trzymano "do dyspozycji". No ale jak widzę kolega nie ma takich wątpliwości. Pozdrawiam zatem i życzę kontynuacji dobrego samopoczucia :-))))))))

Strony

Skomentuj