Powstały nowe półprzeźroczyste ogniwa słoneczne z perowskitów i grafenu

Kategorie: 

Źródło: Hong Kong Polytechnic University
Panele słoneczne umieszczane np. na dachu budynków są bardzo popularne, ale na horyzoncie już pojawiają się nowe, jeszcze lepsze ogniwa. Chodzi o tzw. okna fotowoltaiczne - ich nazwa mówi sama za siebie i chyba nie trzeba wyjaśniać na czym polega ta technologia. Naukowcy z Uniwersytetu Politechnicznego z Hongkongu zaprezentowali tanie, wydajne, półprzeźroczyste panele trzeciej generacji, które właściwie już dziś mogłyby znaleźć się w naszych domach.

 

Zacznijmy od tego, że wspomniany wynalazek posiada wydajność na poziomie około 12%. To znacznie więcej niż w przypadku okna fotowoltaicznego, które powstało dzięki uczonym z amerykańskiego Los Alamos National Laboratory i włoskiego University of Milano-Bicocca - ich ogniwo posiada wydajność jedynie 3,2%. Dowiadujemy się również, że ten półprzeźroczysty panel jest tańszy aż o ponad 50% w porównaniu do dzisiejszych krzemowych paneli fotowoltaicznych.

Źródło: Hong Kong Polytechnic University

Do produkcji tego ogniwa wykorzystano perowskity, natomiast grafen posłużył jako elektrody. Jego właściwości przewodzące zostały dodatkowo zwiększone - pokryto go przewodzącym polimerem PEDOT:PSS (sulfonian polistyrenu). Niestety twórcy nie wspomnieli nic na temat komercjalizacji swojego urządzenia a jego półprzeźroczystość sprawia, że w obecnej postaci nie można go użyć jako okien fotowoltaicznych. Na dzień dzisiejszy jest to przede wszystkim dobra alternatywa dla popularnych krzemowych paneli słonecznych.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-opracowali-wydajne-polprzezroczyste-ogniwa-sloneczne-perowskitow-grafenu

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika FOL

Kolejny niewypał, czyli

Kolejny niewypał, czyli podrasowywanie starego grata czyli bezsensownej technologii ogniw slonecznych. Znajdzie to owszem zastosowanie w wojsku w przypadku globalnej sieci dronów ale jak ktos myśli, ze w ciagu najbliższych 20 lat zostanie to spopularyzowane to sie myli. Kilkadziesiat lat temu wszyscy zachwycali sie bateriami slonecznymi i jakoś to sie nie opłaca. Poza tym tego typu "odkrycia" to takie przedstawienie dla ciemnego ludu kreujac tym samym tok "ich myślenia". Poza tym każdy jest w stanie zbudować generator elektryczny , który wytwarza energię z pola torsyjnego " energia przestrzeni" jak to sie potocznie mówi. Taki generator wytwarza 1 KW mocy. Sam taki umiem zrobić, więc rycze ze śmiechu z tych śmiesznych "nauko"F"có"F"" i turlam się w spazmach po ziemi. :-))))))))

Portret użytkownika Pacal

Dziwi mnie brak reakcji

Dziwi mnie brak reakcji zaglądajacych tu. Że w Hong Kongu uzyskali dobre foto-ogniwa z niespopularyzowanych jeszcze w dostatecznym stopniu perowskitów, to jeden kalosz a drugi, że to są "obcy" bo nie z Polski a nawet nie z obszaru cywilizacji anglosaskiej lub atlantydzkiej /tzw/. Szkoda jednak, że może w jeszcze większym stopniu niestety, nieznaną jest nasza Rodaczka Olga Malinkiewicz, zajmujaca się tym samym i odnosząca w tym wcale nie najgorsze wyniki. Specjalizuje się w zastosowaniu do tego celu materiałów organicznych, o dziwo pozwalających uzyskać bardziej trwałe perowskity niż w przypadku innych, dotąd nieorganicznych. Także, jak czytałem o tym do tej pory, ta badaczka jakoś zostawiła za sobą grafeny a w tytule nn artykułu jest jakby sugestia że i te wcześniejsze i nie mniej genialne materiały zostały przez eksperymentatorów z Hohg Kongu, do dzieła stworzenia bardziej wydajnych ogniw, włączone! Szkoda że temat artykułu za mało rozwinięty jednak, zapewne dlatego że zbyt mało poznany ale przecież można co najmniej poszukać w Internecie - to uwaga do zagladających na ten portal, w znaczeniu zachęty oczywiście. Na początek: dlatego proponuję Wikipedię, na stronie - https://pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Malinkiewicz

 

Portret użytkownika FOL

Widze, ze kolega nabrał się

Widze, ze kolega nabrał się na piękną buzię "naszej rodaczki" i co za tem idzie piekny obrazek. Czy kolega nie myśli, ze osoby czy zespoły badawcze dokonujące przełomowych odkryc w dziedzinie strategiczych branż jak energetyka, raczej nie mogły by się tak pokazywać w TV i paradowac w pełni sławy??? Myślę, ze żadna służba bezpieczenstwa jakiegokolwiek kraju nie pozwoliła by na to, obsypano by tego kogos złotem i trzymano "do dyspozycji". No ale jak widzę kolega nie ma takich wątpliwości. Pozdrawiam zatem i życzę kontynuacji dobrego samopoczucia :-))))))))

Portret użytkownika Pacal

To nie jest celebrytka.

To nie jest celebrytka. Normalna polska dzixewczyna. Zdolna inteligentna patriotka. Poczytaj Kolego, obejrzyj YT, poszperaj bo chyba paluszki nie bola? Myślenie nie boli też. Nie powino normalnego człowieka.

Skomentuj