Panele słoneczne umieszczane np. na dachu budynków są bardzo popularne, ale na horyzoncie już pojawiają się nowe, jeszcze lepsze ogniwa. Chodzi o tzw. okna fotowoltaiczne - ich nazwa mówi sama za siebie i chyba nie trzeba wyjaśniać na czym polega ta technologia. Naukowcy z Uniwersytetu Politechnicznego z Hongkongu zaprezentowali tanie, wydajne, półprzeźroczyste panele trzeciej generacji, które właściwie już dziś mogłyby znaleźć się w naszych domach.
Zacznijmy od tego, że wspomniany wynalazek posiada wydajność na poziomie około 12%. To znacznie więcej niż w przypadku okna fotowoltaicznego, które powstało dzięki uczonym z amerykańskiego Los Alamos National Laboratory i włoskiego University of Milano-Bicocca - ich ogniwo posiada wydajność jedynie 3,2%. Dowiadujemy się również, że ten półprzeźroczysty panel jest tańszy aż o ponad 50% w porównaniu do dzisiejszych krzemowych paneli fotowoltaicznych.

Źródło: Hong Kong Polytechnic University
Do produkcji tego ogniwa wykorzystano perowskity, natomiast grafen posłużył jako elektrody. Jego właściwości przewodzące zostały dodatkowo zwiększone - pokryto go przewodzącym polimerem PEDOT:PSS (sulfonian polistyrenu). Niestety twórcy nie wspomnieli nic na temat komercjalizacji swojego urządzenia a jego półprzeźroczystość sprawia, że w obecnej postaci nie można go użyć jako okien fotowoltaicznych. Na dzień dzisiejszy jest to przede wszystkim dobra alternatywa dla popularnych krzemowych paneli słonecznych.
Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-opracowali-wydajne-polprzezroczyste-ogniwa-sloneczne-perowskitow-grafenu
Komentarze
Skomentuj