Powstały nowe baterie, które można naładować w minuty

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Kārlis Dambrāns/CC BY 2.0
Być może najnowsze baterie Huawei odmienią wreszcie sposób w jakim korzystamy ze smartfonów. Ten chiński koncern zaprezentował dwa akumulatory litowo-jonowe, które ładują się w niezwykle krótkim czasie.

 

Pierwsza bateria ładuje się naprawdę szybko - w ciągu dwóch minut jej stan naładowania wynosi 68%. Niestety posiada ona niewielką pojemność, 600 mAh, co sprawia iż nie znajdzie zbyt szerokiego zastosowania. Jednak drugi akumulator z powodzeniem można byłoby stosować w dzisiejszych smartfonach, gdyż możemy go naładować do pełna w około 10 minut.

 

Pojemność tej drugiej baterii wynosi 3000 mAh a według twórców, po jej naładowaniu możemy z powodzeniem rozmawiać przez telefon nawet przez 10 godzin. Co więcej, możliwość szybkiego ładowania nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

 

Przyzwyczailiśmy się, że na tego typu wynalazki musimy czekać jeszcze lata i niestety dokładnie tak samo jest w przypadku najnowszych baterii. Huawei chce wprowadzić nową technologię ale nie wiadomo kiedy to nastąpi. Firma potrzebuje do tego specjalnych ładowarek i musimy poczekać aż zostaną odpowiednio zminiaturyzowane.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/huawei-zaprezentowal-dwie-prototypowe-baterie-ktore-mozna-naladowac-w-ciagu-kilku-minut

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika qx

No to już widzę kabelki,

No to już widzę kabelki, złącze  i elektronikę w komórce, kotra zapewni ładowanie baterii prądem rżedu 10-20 A...
nawet jak pdniesie się napięcie to niewiele pomoże bo potem w telefonie potzrbna będzie niemała przetwornica by wrócić do napięcia baterii
a co do wyliczeń którę tu widzę to mam małą uwagę - liczy się moc którą opisuje wzór P=U*I
 w dużym uproszczeniu jeśłi mamy ładowarkę zasilaną z sieci 230V a akumulatorek zasilany z USB 5 V to równanie mocy wyglada tak:
I1 * 230 = I2 *5  gdzie I1 ta prąd po stronie 230V a I2 prąd po tronie telefonu (dla napięcia 5V)

Portret użytkownika Prawda boli

Bateria ma 3000 mAh (3Ah)

Bateria ma 3000 mAh (3Ah) czyli żeby ją naładować w godzinę trzeba ją zailać prądem o natężeniu 3A.
Żeby ją naładować w 10 minut potrzeba prądu 6*3A czyli 18A. Normalna domowa instalacja wytrzymuje maksymalnie 16A a typowa ma zabezpieczenie dla 10A. Coś mi tu brzydko pachnie marketingiem.

Portret użytkownika nikto

Oj ktoś tu często opuszczał

Oj ktoś tu często opuszczał szkołę... Moc pobierana przez ładowarkę = moc dostępna na wyjściu ładowarki - moc tracona w ładowarce. Moc to iloczy prądu i napięcia (pomijam cosinus fi). A więc np.: 230V x 0,044A = 5v x 3A - 5W. A więc prąd pobieran z sieci to nie żadne astronomiczne 18A tylko ok. 50mA. I wszystko się zgadza.

Skomentuj