Powstały baterie litowo-tlenowe o niezwykłej wydajności

Kategorie: 

Tao Liu, Clare Grey, Gabriella Bocchetti/University of Cambridge
Opracowana na Uniwersytecie Cambridge nowa bateria litowo-tlenowa z powodzeniem mogłaby kiedyś zastąpić akumulatory litowo-jonowe. Dzięki tej technologii, czas pracy wszelkich urządzeń wydłużyłby się radykalnie.

 

Według twórców, bateria ta jest właściwie lepsza pod każdym względem. Wynalazek posiada większą gęstość energii a jego wydajność ma być wyższa o ponad 90% w porównaniu do dzisiejszych akumulatorów litowo-jonowych. Samochody elektryczne mogłyby przejechać niemal 700 kilometrów na jednym ładowaniu, co jest dobrym osiągnięciem, ale taka bateria litowo-tlenowa jest również mniejsza, lżejsza i tańsza w produkcji.

 

Co ważne, z nowej technologii skorzystać mogłyby zarówno samochody jak i inne urządzenia, takie jak smartfony czy laptopy, które pracowałyby nieporównywalnie dłużej bez konieczności ładowania. Mniejszy rozmiar tej baterii również jest korzystny, ponieważ elektronika z roku na rok staje się coraz mniejsza.

 

Dotychczasowe baterie litowo-tlenowe miały poważne wady - problemy dotyczyły np. cyklu ładowania a akumulatory bywały niestabilne i nie nadawały się do masowej produkcji. Laboratoryjny model baterii, który powstał na Uniwersytecie Cambridge, jest o krok bliżej do ideału, ale naukowcy wciąż muszą rozwiązać pewne kwestie. Jeden problem dotyczy anody wykonanej z litu metalicznego, która czasami tworzy dendryty co obniża wydajność baterii. Szacuje się, że akumulatory litowo-tlenowe pojawią się najwcześniej za 10 lat.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/rewolucyjne-baterie-litowo-tlenowe-moga-odmienic-nasze-zycie

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ATakiTamGość

JAKIE KURNA ZA 10 LAT!!!

JAKIE KURNA ZA 10 LAT!!! dawać mnie to kur#a tera do produkcji, TO ROZKAZ!!!
W ten sposób ludzie mniej płaciliby za ładowanie akumulatorów, byłoby to wygodniejsze, nie mówiąc nawet o korzyściach płynących dla środowiska. Poza tym może to zachęciłoby ludzi do zakupu pojazdów z silnikiem elektrycznym, a co za tym idzie z ograniczeniem emisji spalin, więc ja tam nie hejtuję i twierdze że pomysl ten może mieć przyszlość ale szkoda że nie napisali dokładnych różnic między tymi rodzajami baterii.

Portret użytkownika Korki

Pamiętam kilka lat temu jak

Pamiętam kilka lat temu jak stare baterie niklowe zastępowano litowymi. Czytałem wtedy w necie dokładnie taki sam artykuł gdzie pisano jaka to litówka jest zajebista w porównaniu do niklówki. A teraz widzę to samo,że litowa to gówno warte badziewie. A za kilka lat co poczytam? Poczytam ,że tlenowe to badziewie. Dlatego nie kupujcie tych baterii bo to za kilka lat i tak będzie nic nie warte Wink

Skomentuj