Powstała technologia pozwalająca powiększyć obraz atomów 100 milionów razy

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Być może pojawiają się właśnie nowe horyzonty badania atomów. Powstała technologia pozwalająca na 100-milionowe powiększenie obrazu!

 

 

Atomy są podstawowymi budulcami wszechświata, a ich badanie umożliwia naukowcom odkrywanie tajemnic materialnego świata. Badanie właściwości atomów jest fundamentalnym zadaniem współczesnej nauki. Faktycznie, atomy są tak małe, że trudno jest zrozumieć ich rozmiar. Dla porównania, grubość ludzkiego włosa to 1 000 000 atomów węgla, a jabłko składa się z bilionów bilionów atomów.

Naukowcy osiągnęli przełom w badaniu atomów dzięki najnowszym technologiom. Stworzyli detektor pracujący w połączeniu z ptychografią, co trzykrotnie zwiększa rozdzielczość nowoczesnych mikroskopów elektronowych. Ptychografia umożliwia uzyskanie obrazów atomów z dużą wyrazistością i precyzją, co może prowadzić do nowych odkryć i rozwoju nauki.

 

Jednak wcześniejsze wersje tej technologii działały tylko z ultracienkimi próbkami o grubości kilku atomów. Naukowcom z Cornell University w USA udało się wyeliminować tę wadę i osiągnąć 100-milionowe powiększenie obrazu kryształu ortoskandynianu prazeodymu (PrScO3), uzyskując najczystsze obrazy atomów.

Badanie mikrokosmosu może prowadzić do odkrycia nowych wzorców i rozwoju nauki. Jak mówi przysłowie: "Ziarnko piasku zawiera tajemnicę świata". Dzięki tej nowej technologii, naukowcy mogą zbadać atomy z nieosiągalną dotąd precyzją, co może prowadzić do niezwykłych odkryć i przyspieszyć rozwój nauki.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 6768ty

wiekszość obrazów to

wiekszość obrazów to symulacje komputerowo za pomocą elektronów. elektron jest dużo mniejszy niż chmura atomu, ale .... niestety nie da się zobaczyc dużo, bo obiekt musiałby sie nie ruszać. jest tzw. słabe albo wielokrotne fotografowanie albo detekcja, ale jak nie wymaga wielu czastek do zrobienia fotografii, teoretycznie jeden foton wystarczyłby do zrobienia obiektu 1m to niestety trzeba to robic wielokrotnie. A atom nie jest statyczny. Zatem ... bzdura.

Chyba, że ktos pomylił atomy z molekułami.

Skomentuj