Powstała sztuczna macica - Biobag - i odbyły się już pierwsze eksperymenty na owcach

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Naukowcy opracowali pierwszy prototyp „sztucznej macicy”. Urządzenie nazywa się Biobag i przypomina wielki plastikowy worek, który jest wypełniony płynem, w tym wypadku owodniowym. W pierwszych sztucznych macicach rozwijały się już płody ośmiu owiec.

 

Urządzenie, które z powodzeniem można nazwać sztuczną macicą, zapewnia wszystkie potrzeby płodu, który znajduje się w płynie i są podłączone do sztucznego układu krwionośnego emulującego układ krwionośny matki. Z sukcesem udało się utrzymać w takich pojemnikach osiem płodów owczych. 

 

Nie spędziły jednak w takich warunkach całego życia płodowego, tylko znalazły się tam między 105 a 120 dniem od poczęcia, czyli na około 4 tygodnie. W trakcie tego eksperymentu nie zaobserwowano znaczących wad rozwojowych zwierząt. 

Trzeba widać, że widok płodu owcy, w przezroczystym worku, wygląda niesamowicie, niemal jak z filmu science-fiction. Jednak ta technologia już jest i stanowi szansę na przetrwanie wielu wcześniaków, które rodzą się za wcześnie.

 

Taki był też pierwotny cel budowy Biobag, aby płód mógł dokończyć okres życia w łonie matki w warunkach sztucznych, ale maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. Neonatolodzy amerykańscy The Children’s Hospital of Philadelphia , którzy uczestniczyli w eksperymencie, byli pod wrażeniem dobrego stanu płodów po kilku tygodniach przebywania w takich warunkach.

 

Obecnie przedwcześnie urodzone dzieci muszą walczyć o życie i są poddawane wielu strasznym procedurom medycznym. Ich życie jest też przeważnie zupełnie inne od życia normalnych, zdrowo urodzonych dzieci. Stworzenie małemu człowiekowi warunków podobnych do tych w łonie matki, umożliwiłoby mu mniej traumatyczny start w życiu.

Powstanie technologii Biobag otwiera też szereg pytań o etyczną stronę przedsięwzięcia. Skoro już teraz naukowcy osiągają takie sukcesy w zakresie emulowania macicy, to już tylko krok do tego, aby powstał człowiek, który będzie rósł wyłącznie w Biobagu. To pozwoli na tworzenie dzieci na zamówienie dla par mających problemy z płodnością, ale pewnie też dla homoseksualistów. Nie można tez wykluczyć, że istnienie skutecznej sztucznej macicy zachęci niektórych badaczy na przykład do prób hodowania przedstawicieli zagrożonych gatunków zwierząt.

 

Ostateczna konkluzja z eksperymentu była taka, że owce, które rosły jako płody przez miesiąc w Biobagu, rozwijały się potem w podobny sposób jak te urodzone naturalnie, a zwierzęta nie mają potem nieprawidłowości w rozwoju organów wewnętrznych, zwłaszcza płuc, serca i mózgu, które są często szczególnie nadwyrężone u wcześniaków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika XaX

Już to widzę jak za powiedzmy

Już to widzę jak za powiedzmy 20 lat będą chodować ludzi w takich macicach jak bydło które ma usługiwać swoim panom a  potem do ubicia jak zaczną fikać i wychodować kolejnych. Nie za ciekawe czasy nam się szykują.

Portret użytkownika Eva11

tragedia,az slabo sie robi na

tragedia,az slabo sie robi na takie wiesci ....

na wojny czekaja ,a tu im gotuja cos o wiele gorszego!

i ktos powie potem ,ze sredniowiecze to czasy ciemnosci ...ta ciemnosc jaka nadejdzie kiedy ludzie nic nie zrobia ,bedzie o wiele straszniejsza ...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Eva11

i nawet palili na stosie ...

i nawet palili na stosie ...

ale wtedy czlowiek wolal oddac zycie niz przestac leczyc ludzi ,

teraz inny nawiedzony wprowadza ustawy ,a czlowiek ze strachu przed jedynie utrata kilku miedziakow ,szczepi swoje i cudze dzieci  okaleczajac je ....

swoja droga  chyba nadal za ziola ludzie sa szykanowani ,a temat naturalnego leczenia wysmiewany jak ten o plaskiej ziemi ...

gdyby ktos zaczal leczyc ludzi ziolam tymi z laki zamiast z neta ,tez pewnie splanalby na stosie wyrokow i przepisow !

jak spojzec na ta cala inwigilacje i ,,prawo,, lepiej jednak wrocic do srediowiecza ...

wtedy choc woda i powietrze bylo czyste ,a slonce ludzie widywali czesciej niz tylko raz w tygodniu ....

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj