Kategorie:
Naukowcy opracowali pierwszy prototyp „sztucznej macicy”. Urządzenie nazywa się Biobag i przypomina wielki plastikowy worek, który jest wypełniony płynem, w tym wypadku owodniowym. W pierwszych sztucznych macicach rozwijały się już płody ośmiu owiec.
Urządzenie, które z powodzeniem można nazwać sztuczną macicą, zapewnia wszystkie potrzeby płodu, który znajduje się w płynie i są podłączone do sztucznego układu krwionośnego emulującego układ krwionośny matki. Z sukcesem udało się utrzymać w takich pojemnikach osiem płodów owczych.
Nie spędziły jednak w takich warunkach całego życia płodowego, tylko znalazły się tam między 105 a 120 dniem od poczęcia, czyli na około 4 tygodnie. W trakcie tego eksperymentu nie zaobserwowano znaczących wad rozwojowych zwierząt.
Trzeba widać, że widok płodu owcy, w przezroczystym worku, wygląda niesamowicie, niemal jak z filmu science-fiction. Jednak ta technologia już jest i stanowi szansę na przetrwanie wielu wcześniaków, które rodzą się za wcześnie.
Taki był też pierwotny cel budowy Biobag, aby płód mógł dokończyć okres życia w łonie matki w warunkach sztucznych, ale maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. Neonatolodzy amerykańscy The Children’s Hospital of Philadelphia , którzy uczestniczyli w eksperymencie, byli pod wrażeniem dobrego stanu płodów po kilku tygodniach przebywania w takich warunkach.
Obecnie przedwcześnie urodzone dzieci muszą walczyć o życie i są poddawane wielu strasznym procedurom medycznym. Ich życie jest też przeważnie zupełnie inne od życia normalnych, zdrowo urodzonych dzieci. Stworzenie małemu człowiekowi warunków podobnych do tych w łonie matki, umożliwiłoby mu mniej traumatyczny start w życiu.
Powstanie technologii Biobag otwiera też szereg pytań o etyczną stronę przedsięwzięcia. Skoro już teraz naukowcy osiągają takie sukcesy w zakresie emulowania macicy, to już tylko krok do tego, aby powstał człowiek, który będzie rósł wyłącznie w Biobagu. To pozwoli na tworzenie dzieci na zamówienie dla par mających problemy z płodnością, ale pewnie też dla homoseksualistów. Nie można tez wykluczyć, że istnienie skutecznej sztucznej macicy zachęci niektórych badaczy na przykład do prób hodowania przedstawicieli zagrożonych gatunków zwierząt.
Ostateczna konkluzja z eksperymentu była taka, że owce, które rosły jako płody przez miesiąc w Biobagu, rozwijały się potem w podobny sposób jak te urodzone naturalnie, a zwierzęta nie mają potem nieprawidłowości w rozwoju organów wewnętrznych, zwłaszcza płuc, serca i mózgu, które są często szczególnie nadwyrężone u wcześniaków.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,
W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?
Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,
W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?
Skomentuj