Powstała pierwsza sztuczna siatkówka na bazie białek jedwabiu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Uniwersytetu Complutense w Hiszpanii opracowali biohybrydową siatkówkę wykonaną z fibroiny, tj. białka z jedwabiu pająka i komórek prawdziwej siatkówki. Pomoże to naprawić uszkodzoną siatkówkę u osób cierpiących na schorzenia takie jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Wyniki pracy zostały opublikowane w Journal of Neural Engineering.

 

Komórki nowej sztucznej siatkówki są przyczepione do bardzo cienkich biofilmów z fibroiny jedwabiu (biomateriału w 100% kompatybilnego z ludzką tkanką) i pokryte żelem, który chroni je podczas operacji oka i pozwala im przeżyć czas potrzebny do ustabilizowania się tkankę nosiciela po przeszczepie.

 

Naukowcy, aby stworzyć sztuczną siatkówkę, opracowali błony z fibroiny jedwabiu o właściwościach mechanicznych podobnych do błony Brucha, wewnętrznej warstwy naczyniówki, która podtrzymuje siatkówkę. Następnie naukowcy dostroili je tak, aby komórki siatkówki mogły przylegać i rosły na nich komórki nabłonkowe i nerwowe.

 

Na koniec przeprowadzili badanie in vitro strukturalnych i funkcjonalnych właściwości biohybrydy. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest chorobą neurodegeneracyjną, która powoduje utratę centralnego widzenia, a w zaawansowanych stadiach nawet ślepotę. AMD występuje często u osób powyżej 65 roku życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj