Powstała nowa terapia, która trwale leczy chorobę Parkinsona

Image

Źródło: pixabay.com

Współczesna medycyna nie jest w stanie zapobiegać lub leczyć choroby Parkinsona. Potrafimy co najwyżej złagodzić niektóre objawy tej choroby. Dlatego najnowsze osiągnięcie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ma ogromne znaczenie. Badacze opracowali rewolucyjną terapię, która całkowicie eliminuje Parkinsona.

 

Eksperymenty przeprowadzone na myszach koncentrowały się na białku PTB, które odpowiada za włączanie i wyłączanie genów w komórce. Naukowcy często manipulują komórkami, redukując ilość tego białka, aby dokładnie zbadać sprawowane funkcje i jego wpływ na inne rodzaje komórek.

 

Kilka lat temu, zespół dr Xiang-Dong Fu permanentnie wyciszył gen PTB w fibroblastach, czyli komórkach tkanki łącznej. Po kilku tygodniach okazało się, że na szalce Petriego pozostała bardzo niewielka ilość fibroblastów, a reszta przekształciła się w neurony. Dalsze badania potwierdziły, że hamowanie lub usuwanie genu kodującego PTB pozwala przekształcić kilka rodzajów komórek myszy bezpośrednio w neurony.

Image

Na podstawie tamtego przypadkowego odkrycia, zespół naukowców opracował eksperymentalną terapię, którą przetestował na mysich modelach choroby Parkinsona. Wykorzystuje ona niegroźnego wirusa, który przenosi sztuczne DNA celem zahamowania białka PTB. Okazało się, że wystarczył tylko jeden zabieg, aby przekształcić niewielką ilość astrocytów w neurony. Proces konwersji zaczął zachodzić również w innych częściach mózgu gryzoni. Pozwoliło to przywrócić dopaminę do poziomu porównywalnego do zdrowych myszy. Co najważniejsze, dalsze obserwacje wykazały, że myszy poddane nowej terapii całkowicie uwolniły się od objawów choroby Parkinsona i pozostały zdrowe już do końca życia.

 

Co prawda eksperymenty na myszach wyglądają zupełnie inaczej niż zabiegi przeprowadzane na ludziach, ale naukowcy zamierzają zbadać potencjał swojej nowej terapii. Jeśli w przyszłości uda się uzyskać podobne rezultaty podczas badań klinicznych, może się okazać, że osoby cierpiące na Parkinsona będą mogły zostać wyleczone już po pierwszym zabiegu i pozostaną zdrowe do końca życia. Niewykluczone, że leczenie może okazać się skuteczne nawet w zaawansowanym stadium choroby.

 

0
Brak ocen