Powstała najdokładniejsza mapa ciemnej energii we Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA

Badania przeprowadzone w ramach projektu Dark Energy Survey (DES) pozwoliły stworzyć nową, większą oraz dokładniejszą mapę ciemnej energii oraz ciemnej materii we Wszechświecie. Naukowcy stworzyli ją na podstawie analiz ponad 26 milionów galaktyk.

 

W 1998 roku astronomowie odkryli, że ekspansja Wszechświata nie zwalnia lecz przyspiesza. Fizycy spekulowali, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być obecność tajemniczej energii. Stąd wzięła się nazwa ciemna energia. W wyniku prowadzonych obserwacji ustalono, że ciemna energia i ciemna materia stanowią aż 96% masy Wszechświata, a pozostałe 4% to zwykła materia, którą jesteśmy w stanie zaobserwować. Problem w tym, że istnienia ciemnej energii i ciemnej materii nie udało się potwierdzić eksperymentalnie.

 

Dark Energy Survey to projekt, który ma pomóc w badaniach nad hipotetyczną formą energii i materii. Bierze w nim udział 400 naukowców z 26 instytutów z 7 państw świata. Badacze wykonali zdjęcia 26 milionów galaktyk z pomocą teleskopu Blanco, który znajduje się w Chile, oraz specjalistycznego aparatu o rozdzielczości 570 megapikseli.

Źródło: Dark Energy Survey

Badając zakrzywienie światła, naukowcy ustalili rozłożenie oraz ilość ciemnej materii i ciemnej energii. Wyniki zdają się potwierdzać dotychczasowe ustalenia - Wszechświat składa się w 70% z ciemnej energii, 26% z ciemnej materii oraz 4% ze zwykłej materii.

 

W kolejnych latach, naukowcy działający w ramach wspomnianego projektu będą prowadzić kolejne obserwacje. Dzięki uzyskanym danym powstaną jeszcze większe i dokładniejsze mapy ciemnej energii i ciemnej materii. Ostatecznie naukowcy chcą uzyskać obraz 300 milionów galaktyk z nadzieją, że pozwoli to rozwiązać zagadkę "niewidzialnej" energii i materii.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vv vv

... trudno pojąć dlaczego

... trudno pojąć dlaczego akademiccy, którzy łatwo przyjmują einstein'owskie zakrzywianie czasoprzestrzeni, przez ciała materialne, przez "masywne" ciała obdarzone cechą masy,  tworząc, budując w niej pokrzywione jej struktury, ....jednocześnie wierzą ze czasoprzestrzeń jest pusta,  bezenergetyczna i bez strukturalna,... do tego szukają brakujących im w ich modelach matfiz, matematycznofizycznych energii i materii.. robią mapy..wiedzą, że to co dla nich i ich modeli ciemne i, niewidzialne i nie rejestrowalne usztywnia i strukturyzuje galaktyki oraz mgławice,.. rozmieszcza i sztywno umiejscawia w nich ich widzialne, rejestrowalne im materialne obiekty,.. że te widzialne i rejestrowalne przez nich  wirują w nich z zachowaniem prędkości kątowej jakby znajdowały się w ciele sztywnym,..że uginają światło, strumienie fotonów jak przeźroczysta materialna soczewka... a jednak z uporem maniaków twierdzą, że czasoprzestrzeń jest pusta i bezenergetyczna, ze je tylko matematyczna.. dlaczego,.. by pleść bzdury o nierealnych korpuskularno falowych osobliwościach, zaistniałych w wyniku kolapsu funkcji falowych, do tego wybuchłych z jeszcze bardziej nierealnej osobliwości,.. by pieprzyć że świat mikro je inny niż makro,..że rządzą nimi inne prawa fizyczne,..że te mikro by "wiedzieć" gdzie,  jak i którędy pójść, to obiegają przed wyruszeniem cały wszechświat, jednocześnie wszystkimi możliwymi drogami, vide noblista feyman.. .. kto tu zdurniał świat czy akademiccy... a wystarczyło  by przywrócić wyklęty ponad 100 lat temu eter i wsio wróciłoby do normalności, wsio byłoby proste i jasne.. i energia naszywana ciemną i materia nazywana ciemną...i my robiący z siebie i z rzeczywistości ciemniaków...byłoby już wiadome czym i skąd jest masa i dlaczego tak się zachowuje jak się zachowuje,.. czym jest i dlaczego musi być grawitacja,..czy są pola elektryczne, a  czym magnetyczne i dlaczego tak jak grawitacja są nieodzowne masie, materii.. że wraz  zaistniały wraz z nią powstały..i z nią  oraz nawzajem na siem se oddziaływują..

Portret użytkownika Karwoj

Co :D 

Co :D 

Żaden fizyk nigdy nie powiedział, że świat makro jest inny od mikro. To co tutaj piszesz do pewnego momentu jest spoko ale gdy zaczynasz o uporze maniaków to z jakiegoś powodu zaczynasz pisać odwrotne rzeczy do tego które są ogólnie przyjęte w nauce.

Ale ok. Jak masz takie proste rozwiązanie, przywrócić eter i będzie, to proszę policz. Korzystając z tego jak się zachowuje eter wykreśl nietypowa orbitę Merkurego i spoko, będzie rewolucja.

Portret użytkownika Ted

Zawsze gdy spotykam się z

Zawsze gdy spotykam się z nazwami ciemna materia i ciemna energia, to odnoszę wrażenie powrotu tzw nauki do średniowiecza. Wtedy też królowała biała i czarna magia, której też nie było. I wszyscy tłumaczyli zjawiska przyrody działaniem magii i czarów. Tak samo jak współcześni naukowcy, którzy twierdzą, że coś jest jak czegoś nie ma a czego nie da się nawet zobaczyć, czy znaleźć. Może magia pojawiła się wreszcie na tej planecie a naukowcy to współcześni czarnoksiężnicy, którzy wszędzie widzą ciemne, magiczne zjawiska, których oczywiście nie widać.

Zniszczę tą planetę.

 

Portret użytkownika Dziś jestem wypity

Ciekawe czy badania były

Ciekawe czy badania były prowadzone pod wpływem upojenia alkoholowego bo statystycznie obliczenia są zbliżone do moich obserwacji czyli gdy pochleję to większość otaczającej mnie rzeczywistości jest ciemna i nie materialna. 

Portret użytkownika Q

Ale co to ma do rzeczy ?

Ale co to ma do rzeczy ? Prawo zachowania energii mówi jedynie , że energii nie można zniszczyć - bo ulega ona jedynie przemianie w inną jej formę. Te 4% dotyczy naszej obserwowalnej materii a nie energii - przynajmniej tak oni twierdzą.

Skomentuj