Powstała instalacja, która emituje światło o mocy ponad 21 tysięcy Słońc

Kategorie: 

Źródło: EPFL

Na szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Lozannie (EPFL) powstała instalacja, która generuje światło o niezwykłej mocy. Emitowany strumień świetlny, według obliczeń naukowców, to równowartość 21 700 Słońc.

 

Konstrukcja o wielkości dwóch metrów składa się z 18 reflektorów, zawierających lampy ksenonowe. Ułożono je w taki sposób, aby światło skupiało się na jednym punkcie. W ten sposób udało się uzyskać niezwykle potężny strumień świetlny.

Instalacja ta posłuży placówce EPFL na testowanie materiałów w ekstremalnych warunkach. Wynalazek pozwoli również rozpocząć badania nad lepszymi technikami konwersji i przechowywania energii słonecznej. Sztuczne Słońce zajmuje całe pomieszczenie w Laboratorium Nauk i Inżynierii Energii Odnawialnej (LRESE). Podobna konstrukcja znajduje się w australijskiej stolicy, Canberra.

 

Ocena: 

Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika hiero

zaiste trafne spostrzeżenie,

zaiste trafne spostrzeżenie,  Kimbur, a wiesz ilu ludzi twierdzi że to od pasażerskich? że 1 dnia atmosfera tak reaguje ze spalinami(pfff) a 2 już nie, a że raz nic nie lata, tylko coś czasem, to wzruszaja ramionami robiąc z nas idiotów(z siebie, z nas). W ogóle, to uważam, że powoli zostaje nam zaprogramowany brak własnej woli. że wszystko po prostu zaakceptujemy, że kijem rzeki nie zawrócisz itd

 

Strony

Skomentuj