Powstał system wykrywający operatora lotu drona na podstawie jego trasy lotu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu Davida Ben - Guriona opracowali wyszukiwarkę operatora drona w oparciu o parametry bezzałogowego statku powietrznego. Jak podaje Breaking Defense, nowy system przeszedł już wstępne testy w symulatorze i wykazał stosunkowo dużą zdolność wykrywania operatorów dronów bez użycia sygnałów radiowych.

 

 

Nowoczesne systemy wykrywania operatorów dronów wykorzystują sygnały radiowe wymieniane między pilotem a dronami. Schemat ten działa stosunkowo dobrze w przypadku komercyjnych dronów, ale okazuje się nieskuteczny w przypadku dronów zwiadu wojskowego lub aparatów uderzeniowych.

 

W szczególności kanał komunikacyjny pojazdów wojskowych jest zwykle szyfrowany. Ponadto drony mogą latać w trybie automatycznym, w którym przesyłają dane tylko zaszyfrowanym kanałem, ale nie otrzymują poleceń z centrum sterowania. Wszystko to znacznie komplikuje poszukiwanie operatora.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Davida Ben - Guriona stworzyli algorytm sieci neuronowej, który może, ze stosunkowo dużym prawdopodobieństwem, znaleźć punkt startu drona, wykorzystując jedynie dane dotyczące jego parametrów lotu.

 

Według twórców algorytm analizuje trajektorię lotu drona z uwzględnieniem warunków pogodowych, oświetlenia, przeszkód na torze drona. Testy symulacyjne wykazały, że system jest w stanie wykryć lokalizację operatora drona z 78 - procentowym prawdopodobieństwem. Inne szczegóły dotyczące rozwoju technologii nie zostały jeszcze ujawnione.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj