Powstał specjalny reaktor, który zamienia dwutlenek węgla w paliwo

Kategorie: 

Źródło:

Na Uniwersytecie Rice'a powstał reaktor, który w wydajny i ekologiczny sposób zamienia dwutlenek węgla w płynne paliwa. Naukowcy wykorzystali do tego procesu elektrolizer, zasilany energią odnawialną.

 

Nowy reaktor katalityczny stosuje CO2, powszechny gaz cieplarniany, jako surowiec i wytwarza wysoko oczyszczony, wysoko stężony kwas mrówkowy. Związek ten, gdy powstaje w tradycyjnych urządzeniach, wymaga kosztownych i energochłonnych etapów oczyszczania. Nowa technologia, opracowana na Uniwersytecie Rice'a, zmienia ten stan rzeczy.

 

Podczas testów, elektrokatalizator osiągnął wydajność konwersji energii na poziomie około 42%. To oznacza, że niemal połowa energii elektrycznej może być magazynowana w kwasie mrówkowym jako paliwo płynne.

Źródło: Jeff Fitlow/Rice University

Opracowanie tego urządzenia nie byłoby możliwe bez dokonanych postępów. Haotian Wang i jego zespół opracował solidny dwuwymiarowy katalizator bizmutu oraz stały elektrolit, dzięki któremu dodawanie soli jako części reakcji jest zbędne.

 

Obecny reaktor pozwalał wytwarzać kwas mrówkowy w sposób ciągły przez 100 godzin przy znikomej degradacji elementów urządzenia. Naukowcy twierdzą, reaktor ten z łatwością można zmodyfikować, aby wytwarzał również produkty wyższej jakości, np. kwas octowy, etanol czy paliwa propanolowe.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Gargulec

Właśnie nie, to zapewne

Właśnie nie, to zapewne odpowiedź Chińczyków, na próbę wymuszenia haraczu, zwanego przez ekozjebów podatkiem od CO2. Zbudują finalnie dopracowane urządzenia i zaczną umieszczać w fabrykach, na drodze spalin emitowanych podczas wszelkich etapów produkcyjnych, pokazując tym samym środkowy palec tym wszystkim zjebom z klimatycznej sekty.

Portret użytkownika euklides

Zidiocenie postępuje. Dawniej

Zidiocenie postępuje. Dawniej tworzono praktyczne urządzenia, dzisiaj na skutek patologii prawno-fiskalnej tworzy się urządzenia, które zużywają więcej energii niż produkują, do tego zużywając życiodajny gaz potrzebny roślinom do przetrwania.

Skomentuj