Powstał pierwszy "ślepy" robot, który potrafi biegać i skakać

Kategorie: 

Źródło: MIT

Inżynierowie z Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) zaprezentowali nową wersję rozwojową robota Cheetah. Maszyna inspirowana gepardem potrafi zachować doskonałą równowagę, przemieszczać się po dowolnym terenie i wchodzić po schodach. Jest to niebywałe jak na robota, który jest „ślepy”.

 

Cheetah 3 stanowi poważną konkurencję dla maszyn, które rozwijane są przez firmę Boston Dynamics. Ten zrobotyzowany gepard bardzo płynnie porusza się po otoczeniu i posiada ciekawe zdolności – między innymi potrafi przeskakiwać lub wskakiwać na obiekty wyższe od niego, zamieniać tył na przód oraz biegać na trzech nogach.

 

Osiągnięcia tego robota są tym bardziej interesujące, gdy weźmiemy pod uwagę, że jest on „ślepy”. Cheetah 3 nie posiada kamer i korzysta wyłącznie z czujników i algorytmów. Jest to prawdopodobnie pierwszy zaawansowany robot, który nic nie widzi. Naukowcy z MIT uważają, że jest to korzystne rozwiązanie w sytuacjach, gdy maszyna musi operować w całkowitej ciemności.

Cheetah 3 waży 40 kg i osiąga prędkość maksymalną 20 km/h. Co prawda pod względem szybkości nie dorówna prawdziwemu gepardowi, ale roboty tego typu znajdą wiele ciekawych zastosowań. Dzisiaj liczy się bowiem nie tylko prędkość, ale też umiejętności oraz zachowanie równowagi, co robot Cheetah 3 opanował niemal do perfekcji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj