Powstał oscyloskop optyczny, który może zapewnić nam 10 tys. razy szybszy internet

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy z University of Central Florida (UCF) opracowali oscyloskop optyczny. Urządzenie przekształca oscylacje światła w sygnały elektryczne. Nowa technologia może zwiększyć prędkość przekazywania danych nawet 10 000-krotnie.

Ze względu na wysokie tempo, w jakim oscyluje światło, pomiar jego pola elektrycznego jest dużym wyzwaniem. Najbardziej zaawansowane techniki obsługujące współczesną komunikację telefoniczną i internetową mogą taktować pola elektryczne o częstotliwościach rzędu gigaherców, obejmując obszary radiowe i mikrofalowe widma elektromagnetycznego.

 

Jednak światło oscyluje z dużo większą częstotliwością, umożliwiając transmisję informacji o większej gęstości. Obecnie dostępne narzędzia dokonują jedynie uśrednionych pomiarów w ramach impulsu światła. Pomiar grzbietów fali i dolin w ramach pojedynczego impulsu jest ważny, ponieważ to właśnie w tej przestrzeni informacje mogą być pakowane i dostarczane.

 

Komunikacja światłowodowa wykorzystuje światło do przesyłania informacji, ale nadal jesteśmy funkcjonalnie ograniczeni prędkością oscyloskopu. Jednak nowy oscyloskop optyczny, który stworzyli naukowcy z University of Central Florida (UCF) może zwiększyć prędkość przekazywania danych nawet 10 000-krotnie.

 

Badacze zaprezentowali możliwości swojego urządzenia, dokonując pomiarów pól elektrycznych indywidualnych impulsów światła laserowego w czasie rzeczywistym. W przyszłości naukowcy sprawdzą, jakie są ograniczenia prędkości przy zastosowaniu tej techniki.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Redaktor jest od tego by

Redaktor jest od tego by redagować czyli wyłapywać i poprawiać błędy , usuwać nieścisłości etc. O jednym tylko powiem "10.000-krotnie" - w jakim to jest języku ? 

Co do techniki to wciąż jest to bardzo prymitywna technologia przesyłania szeregowo wysyłanych bitów .. z coraz większą tylko szybkością. Gdyby mózg ludzki tak funkcjonował to wciąż bylibyśmy na poziomie inteligencji ameby .

Na dokładkę wiele stron wogóle się nie wczytuje - nie wiedzieć czemu - i tak jak napisał axell69 , informacji nadmiarowych i nikomu nie potrzebnych jest tu coraz więcej. Najbardziej wkurzające jest jednak "proszenie" o udzielenie zgód motywowanych ochroną "twojej prywatności" .. Tak dbają o naszą prywatność , że jak im się tej zgody nie udzieli to oni w nagrodę nie pozwolą nic zobaczyć ani przeczytać. 

A internet będzie działał szybciej bez tych wszystkich ŚMIECI i zbędnych ozdobników obciążających łącze tym czego NIKT nie chce. 

Portret użytkownika angie

Poprawcie tytuł, ktoś źle

Poprawcie tytuł, ktoś źle przetłumaczył, nie chodzi o oscyloskop optyczny, ale o oscylator optyczny, czyli tzw. zegar optyczny, czyli zegar atomowy działający w pasmie optycznym. Zegary te rozwijane są od wielu lat, ale do tej pory raczej nie chodziły w sposób ciągły, ze względu na inne badania naukowe na tym sprzęcie. Dwa takie zegary są również w Polsce w Toruniu.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Kamilka7h

Bzdury opowiadasz za czasow

Bzdury opowiadasz za czasow Neostrady (na modemach adsl) kiedy to na topie byl max internet 2MB gdzie 80% zaczynalo od 512kb by potem przyspieszac to filmiki na yt 10 minutowe potrafily ladowac sie 5 minut nie wspominajac o pobieraniu filmu gdzie na xpkach pisalo 24godziny do konca i tak było wstawiało sie pc na noc a rano dalej pobieralo

Skomentuj