Powstał magnetyczny implant do oczu, który chroni przed jaskrą

Kategorie: 

Źródło: https://www.purdue.edu/newsroom/releases/2018/Q4/purdues-giant-leap-toward-personalized-medicine-helps-eyes-drain-themselves-for-glaucoma-patients.html

Jaskra jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób oczu prowadzących do ślepoty. Faktem jest, że pomimo istnienia wielu terapii, wszystkie z nich tylko łagodzą objawy, ale nie są w stanie całkowicie wyleczyć choroby. Kontynuując poszukiwanie nowych metod leczenia, wydaje się, że grupa amerykańskich naukowców z Purdue University była w stanie znacząco posunąć się naprzód w kwestii pozbycia się jaskry.

 

Według publikacji Engadget, wyjściem z sytuacji może być implant oka z polem magnetycznym. Teraz często, aby pozbyć się objawów, przeprowadzana jest procedura drenażu komory oka, jednak ponieważ musi ona być przeprowadzana stale, ryzyko zakażenia różnymi mikroorganizmami jest niezwykle wysokie.

 

Aby tego uniknąć, eksperci sugerują użycie inteligentnego implantu, który samoczyszcza się za pomocą mikromonterów, które są wrażliwe na działanie pola magnetycznego i zaczynają wibrować za każdym razem, gdy znajdą się w zasięgu jego działania. Ponadto urządzenie można skonfigurować indywidualnie dla każdego pacjenta.

 

Mikroaktuatory to urządzenia, które potrafią przekształcać energię (w tym przypadku energię pola magnetycznego) w kontrolowany ruch. Z grubsza mówiąc, poprzez wibrację z pewną częstotliwością mikroaktywatory implantów oka mogą „zamiatać" bakterie na zewnątrz. Podobną zasadę, nawiasem mówiąc, stosuje się przy regeneracji nabłonka dróg oddechowych.

 

Obecnie naukowcy potwierdzili wykonanie urządzenia do pierwszych testów i chcą je opatentować, aby rozpocząć pełne badania kliniczne. Nawiasem mówiąc, nowe implanty mogą nie tylko chronić oko przed wnikaniem nowych bakterii, ale także pomagają oczyścić już zainfekowane oko, co może poprawić jakość terapii przeciwdrobnoustrojowej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątSkomentuj