Powstał globalny atlas wiatrów. Pomoże w rozwoju ekoenergii

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z Cornell University opublikowali nowy globalny atlas wiatru. Jest to cyfrowa kompilacja udokumentowanych ekstremalnych prędkości wiatru dla wszystkich części świata. Takie dane pomogą inżynierom wybrać lokalizacje turbin w dowolnym regionie i przyspieszyć rozwój zrównoważonej energii.

 

 

 

Nowy atlas wiatru jest pierwszym publicznie dostępnym, jednolitym i zrozumiałym geograficznie (zbiór danych opartych na lokalizacji) ekstremalnymi prędkościami wiatru, zgodnie z badaniem pn. „Globalna ocena ekstremalnych prędkości wiatru w zastosowaniach energii wiatrowej”, opublikowanym w czasopiśmie Nature Energy.

 

Wiedza o ekstremalnych prędkościach wiatru, zdaniem naukowców, ma kluczowe znaczenie dla projektowania turbiny pod względem opłacalności, prawidłowego doboru modelu i integralności strukturalnej w dowolnym miejscu. W przeszłości w wielu lokalizacjach szacunki ekstremalnych obciążeń wiatrem w projektach były niedokładne ze względu na ograniczoną liczbę pomiarów na miejscu.

 

Turbiny wiatrowe wytwarzają obecnie energię elektryczną wolną od emisji dwutlenku węgla w ponad dziewięćdziesięciu krajach.

 

Stworzenie nowego atlasu było spowodowane rosnącym zapotrzebowaniem na czystą energię. Kwantyfikacja ekstremalnych wiatrów może być również przydatna w zastosowaniach inżynierii lądowej i wodnej oraz w analizie niezawodności wieżowców i systemów transportowych.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj