Powstaje nowy interfejs umożliwiający sterowanie maszyn za pomocą myśli

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

Agencja DARPA zainteresowała się możliwościami, jakie dają interfejsy mózg-komputer. Specjaliści chcą wykorzystać sztuczną inteligencję do opracowania technologii, która dosłownie pozwoli kontrolować różne urządzenia wyłącznie z pomocą myśli.

 

DARPA zaczęła poszukiwać zespołów, które ustalą, jak sztuczna inteligencja może usprawnić neurotechnologię nowej generacji. Projekt zakłada stworzenie inteligentnego interfejsu, który pozwoli człowiekowi na zdalną obsługę maszyn i urządzeń.

 

Pomysł jest inspirowany współczesnymi interfejsami, które w dużej mierze mają zastosowanie w medycynie i pozwalają np. kontrolować protezy kończyn i tłumaczyć myśli na tekst. Program DARPA zakłada ulepszenie tych systemów, aby można było kontrolować urządzenia z pomocą myśli z jeszcze większą efektywnością i wydajnością.

W naszych mózgach regularnie ubywają i pojawiają się nowe neurony. Zmiany te powodują, że trzeba na nowo dostosować maszyny do połączeń neuronowych. Specjaliści z DARPA uważają, że sztuczna inteligencja będzie mogła „wyszkolić” interfejs, aby ten automatycznie reagował i dostosowywał się do zmian zachodzących w mózgu.

 

Zespoły naukowców, które zaangażują się w ten program, będą musiały opracować dobry algorytm, aby interfejs brał pod uwagę zmiany zachodzące w mózgu i całym ludzkim organizmie oraz potrafił wytwarzać sztuczne sygnały w ciele. Nowa neurotechnologia trafi w ręce amerykańskich sił zbrojnych, lecz miną długie lata, zanim Stany Zjednoczone zmilitaryzują interfejs mózg-komputer.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Agencja DARPA ? To jakiś nowy

Agencja DARPA ? To jakiś nowy styl mody ? Czas sie obudzić! Moda jest dobra ale nie na wszystko.Tymczasem groźni są ci wszyscy furiaci zapamiętale pracujący w SUKCESACH i ZA DARMO !!!! Byle udowodnić tym w modzie będącym jaką kaszką z manną są w sumie Lol I to się właśnie dzieje.Powiem NIESKROMNIE, że do tego też potrzeba odrobiny zmysłu zdrowej obserwacji.

Portret użytkownika Kwazar

Specjaliści z DARPA uważają

Specjaliści z DARPA uważają Lol SPOKO Najlepsze kasztany są na placu Pigalle I zobaczyłem tysz jak GÓRA URODZIŁA MYSZ ROFL A niemieckich naukowców już od dawna tam niema Lol Teroz oni som zdani tylko na swojom mondrość.Jo ich pierd a jo im nie WIEŻE w wierze.Są małowiarygodni po prostu tylko kasa ogromna leci gdzieś ...niby na tych Darpa Myśłicieli.Nie ma to jak latające filiżanki i koszące spodki oraz roboty bez roboty.

Portret użytkownika Kwazar

No właśnie...Z czego się

No właśnie...Z czego się śmiejesz IMBECYLU ? Obawiam się,że ta technologia wcale nie jest nowa no,może dla ciebie ale...Była o niej już mowa jakieś dobre parę lat temu, właśnie w zastosowaniach wojskowych (samoloty myśliwskie) u ruskich IMBECYLU.Najłatwiej przychodzi głupcom śmiech gdyż to,hahahahhuhuhuhuahahaha ponieważ, oni nigdy nie wiedzą z czego tak właściwie się śmieją.

Portret użytkownika Illuminat13

skad szczurze mozdzki maja

skad szczurze mozdzki maja taka technologie?  :)  wierza w sredniowieczne bozki [i wczesniej] za szybko wszystko to za szybko Swiadomosc ludzka jest na bardzo niskim poziomie do technologi ktora posiadaja szczegolnie technologi wojskowej Dawniej napierd..li sie szabelkami teraz maja moc destrukcji globalnej w ciagu kilku minut Jedyna nadzieja jest kilka osob na swiecie ktore maja bardzo wysoki kregoslup moralny i nie sa chciwe no i oswiecone [wysoka swiadomosc]

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Medium

Nie rozumiem, po co ten trend

Nie rozumiem, po co ten trend do działania za pomocą myśli? 

Czy to dla maksymalnych leniuchów, którzy mają dwie lewe ręce, czy może z miłosierdzia dla tetraplegików? Tragedia tetraplegików jest nie do opisania, lecz ich los nie może byc siłą przewodnią rozwoju dla zdrowego społeczeństwa.

Prawda leży gdzie indziej, bo to ruch ciała zwiększa potoki myśli w mózgu, pobudza intelekt, czyni produktywną aktywność człowieczego rozumu.

Sztuczne pozbawianie człowieka ruchu jest działaniem odwrotnym od zamierzonego, bo hamuje aktywność ludzi, powoduje sztuczną derealizację. 

Portret użytkownika Max 1983

Hm Medium myślę że to proste

Hm Medium myślę że to proste jest.Od kiedy grupa jaskiniowców siedziała w swojej jasniki i marzły im tyłki zapewne myśleli co zrobić żeby było cieplej.Kiedy piorun walił w drzewo i był ogien to się cieszyli ,ale kombinowali jak sprawić by ten ogień mieć kiedy potrzebują a nie od święta ...no i w końcu wymyślili.

Człowiek ma w sobie zakodowany nieustanny pęd do postępu, ale też wygody!!A gdy postęp i wygoda idzie w parze to z czasem zaczyna dochodzić do pewnych absurdów.Podam ci to na przykładzie telewizora.Ja jeszcze pamiętam czasy bez pilota tv w domu i źle było??Nie, dobrze przynajmniej człowiek miał jakiś ruch jak musiał z tej kanapy czasem zejść ,żrobić głośniej czy zmienić kanał.No ale wymyślono pilota i chyba się na to nie gniewasz??Ja też mimo że ruchu mniej::)Wzasadzie na tym pilocie można by poprzestać bo to już wystarczająca wygoda ,ale niestety tu wracamy do zakodowanego w nas pędu do postępu ,ktory niczym głód narkotykowy jest wieczny.Tak więc zaczeto robic telewizory sterowane mową ....urządzenia sterowane myślą to kolejny krok i nikt tego nie zatrzyma.To co na początku było wspaniąłą cechą człowieka(bo nie zaprzeczysz że fajnie że mamy i możemy korzystać z wielu zdobyczy cywilizacji)z czasem może stać się powodem jego zagłady(choćby bomba atomowa ).

Wyobraża sobie świat przyszłości gdzie ludzie, a wzasadzie ich mózgi są podłączone do komputerów generujących im wirtualny świat.Z jednej strony wizja absolutnie straszna, a z drugiej...piękna ,wszystko zależy od tego jak do sprawy podejdziesz.Niezależnie jednak od tego co myślisz człowiek nigdy się w swoim pędzie do rozwoju i przekraczania kolejnych granic nie zatrzyma, a celem ostatecznym będzie osiągnięcie czegoś w rodzaju bycia Bogiem(może nieśmiertelność,może tworzenie własnych światów).

PS.Gdybyś ty albo twoje dziecko było tetraplegikiem cierpiącym piekło na ziemi każdego dnia, twój punkt widzenia mógł by się nagle zmienić.Nie ma nic złego w tworzeniu rozwiązań pomagających najsłabszym i cierpiącym ,szkoda tylko że zdrowi i sprawni często wolą iśc na łatwizne i tu jest większy problem.

Moja babcia leżała 7 lat sparaliżowana, a była jeszcze młoda miała 40 lat.Połóż się w łózku bez ruchu, leż tak godzine dwie ....pięć .Nie ruszaj się nawet jak cię coś zaswędzi i to dokuczliwe swędzenie nie będzie ci mijało ,wyobraź sobie że jeśli akurat nikogo nie będzie nie możesz ugasić pragnienia ,czy zabić głodu ,czuj zapach własnego potu ....o mniej przyjemnych rzeczach nie wspominając jeśli akurat nikt cię nie przewinie ,choć i samo to przewijanie i obmywanie z kału musi być potwornie upokarzające.Patrząc w sufit wyobraź sobie że spędzisz w tym pomieszczeniu patrząc na ten sufit około 95-98 procent reszty swojego życia.....wyobraź sobie po tych paru godzinach że to będzie trwało następnych 20 lat  ,a potem napisz  że :

Tragedia tetraplegików jest nie do opisania, lecz ich los nie może byc siłą przewodnią rozwoju dla zdrowego społeczeństwa.

Ja własnie uważam że jedną z przewodnich idei towarzyszących człowiekowi powinna byc chęc polepszenia życia i zwiększenia możliwości wmiare normalnego funkcjonowania tym najsłabszym ,bo to jest miara naszego człowieczeństwa.Zawsze też powtarzam jedno dziś jesteś zdrowy i silny ,jutro możesz byc chory i bezradny.Problem tylko w tym że mam poczucie iż malusieńki ułamek tego typu pomysłów jest tworzony po to by pomagać ,większośći towarzyszą złe intencję .

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Strony

Skomentuj