Powrót tygrysa jawajskiego - odkryto ślady żywego zwierzęcia uważanego za wymarłe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niesamowite odkrycie wstrząsnęło światem nauki! Grupa ekologów i zoologów z Indonezyjskiej Narodowej Agencji Badań i Innowacji natknęła się na coś, co wydawało się niemożliwe - ślady obecności tygrysa jawajskiego, gatunku uznanego za wymarły od 2008 roku.

 

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Oryx" ujawniają, że naukowcom udało się znaleźć na wyspie Jawa próbki futra tego rzadkiego drapieżnika. To niesamowite odkrycie, które może mieć ogromne znaczenie dla ochrony tego zagrożonego gatunku.

 

Tygrys jawajski, będący podgatunkiem bardziej znanego tygrysa sumatrzańskiego, niegdyś kwitł na wyspie Jawa. Niestety, wraz z ekspansją ludzkiej działalności, liczebność tych zwierząt dramatycznie spadała. Po tym, jak rolnicy zaczęli strzelać do tygrysów z powodu ataków na zwierzęta gospodarskie, gatunek ten zniknął całkowicie z dzikich terenów. Ostatni raz żywego osobnika widziano na wolności w 1979 roku.

 

Przez lata mieszkańcy Jawy wielokrotnie donosili o rzekomych obserwacjach tygrysów, ale ich relacje nie mogły być zweryfikowane. Aż do teraz. W 2019 roku ekologom udało się znaleźć niewielką ilość wełny przyklejonej do płotu jednej z plantacji. To odkrycie okazało się kluczowe.

 

Naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę DNA pozyskanego materiału i porównali go z próbkami futra tygrysa jawajskiego z muzealnych zbiorów. Wyniki były jednoznaczne - próbki z Jawy są w pełni zgodne z genetycznym profilem tego wymarłego podgatunku.

 

W najbliższej przyszłości eksperci planują przeprowadzić gruntowne poszukiwania na wyspie Jawa, aby spróbować zlokalizować żyjące tygrysy jawajskie. Jeśli uda się potwierdzić ich obecność, będzie to przełomowe odkrycie, które doda nadziei na ocalenie tego wyjątkowego podgatunku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj