Kategorie:
Gigantyczna stonoga, która zaginęła ponad 126 lat temu, została ponownie odkryta w lesie Makira na Madagaskarze. To jedno z wielu zaskakujących odkryć dokonanych przez zespół naukowców z projektu Re:wild, którzy poszukiwali gatunków uznawanych za wymarłe.
Stonoga olbrzymia, znana naukowo jako Spirostreptus sculptus, została po raz pierwszy opisana w 1897 roku przez entomologa Henri'ego de Saussure'a i przyrodnika Leo Zentnera. Od tamtej pory naukowcy nie odnotowali żadnych spotkań z tym owadem. Aż do teraz.
Projekt Re:wild, w którym biorą udział członkowie zespołu z różnych organizacji, ma na celu odnalezienie zwierząt, które wyginęły dla nauki ponad dziesięć lat temu, ale nie są uważane za wymarłe. Szacuje się, że lista ta liczy co najmniej 4300 osobników.
W 2023 roku w ramach tych poszukiwań wolontariusze spędzili kilka tygodni przeczesując las Makira, jeden z największych obszarów chronionych Madagaskaru. Ich wysiłki zaowocowały nie tylko odnalezieniem gigantycznej stonogi, ale także wielu innych gatunków, które uważano za wymarłe.
Wśród odkrytych gatunków znalazły się dwa gatunki mrówkopodobnych chrząszczy kwiatowych, które nie były rejestrowane od 1958 roku, oraz skaczący pająk Tomocyrba decollate, który zaginął od czasu jego pierwszego odkrycia w 1900 roku. Zespół odkrył również nieznany wcześniej gatunek zebry pająka, co było sporym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że nie uważano go za rodzimego dla lasów deszczowych Madagaskaru.
Chociaż zespołowi nie udało się znaleźć wszystkich gatunków z listy wymarłych, wiele z nich udało się odkryć na nowo. Odkrycia te podkreślają, jak wiele jeszcze pozostaje do zbadania w lasach Madagaskaru.
Zespół będzie mógł wrócić na Makirę, aby podjąć drugą próbę odnalezienia gatunków, których tym razem nie udało im się znaleźć. Odkrycia te pokazują, że nawet najbardziej nieoczekiwane gatunki mogą przetrwać, a badania terenowe wciąż mają ogromny potencjał do odkrywania nowych, fascynujących form życia.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Skomentuj