Powodzie w Pakistanie stworzyły ogromne jezioro śródlądowe o szerokości 100 km

Kategorie: 

Źródło: NASA

Oszałamiające nowe zdjęcia satelitarne pokazują rozmiary rekordowej powodzi w Pakistanie. Wylewająca rzeka Indus zamieniła część obszaru tego kraju w 100-kilometrowe jezioro śródlądowe.

Kraj został zalany po tym, jak ONZ stwierdziła, że ​​„monsun na sterydach” przyniósł najgorsze deszcze i powodzie w historii, zabijając 1162 osoby oraz raniąc 3554 osób. Od połowy czerwca 33 miliony ludzi zostało w różny sposób dotkniętych powodziami. Nowe zdjęcia zrobione 28 sierpnia z satelity MODIS NASA pokazują, jak połączenie intensywnych opadów deszczu i rzeki Indus zalało znaczną część południowej prowincji Sindh.

 

W centrum obrazu znajduje się duży obszar w kolorze głębokiego błękitu pokazuje, że Indus wylał i zalał obszar o szerokości około 100 kilometrów, zamieniając to, co kiedyś było polami rolniczymi, w gigantyczne jezioro śródlądowe. To szokująca zmiana w porównaniu ze zdjęciem zrobionym przez tego samego satelitę tego samego dnia w zeszłym roku, na którym rzeka i jej dopływy są powstrzymywane małymi, wąskimi pasami, ukazując zakres zniszczeń w jednym z najbardziej dotkniętych w tym kraju regionów.

 

Co najmniej 1208 osób zginęło, a kolejne 6082 zostało rannych w powodziach, które trwają w Pakistanie od połowy czerwca. Mówi o tym raport National Disaster Management Authority (NDMA), opublikowany w czwartek wieczorem na stronie internetowej struktury państwowej. Według niego, ponad 5000 km dróg zostało zmytych, ponad 1,1 miliona domów zostało zniszczonych, z czego około 436 000 nie może zostać odrestaurowanych, a ponad 733 000 sztuk bydła padło.

 

Według pakistańskiego Departamentu Meteorologicznego tegoroczny monsun jest już najbardziej mokry w kraju, odkąd zaczęto rejestrować rekordy w 1961 roku, a do końca sezonu pozostał miesiąc. W prowincjach Sindh i Beludżystan opady przekroczyły średnią o 500%, powodując zalanie całych wsi i pól uprawnych, zniszczenie budynków i zniszczenie upraw.

 

Chociaż oczekuje się, że w najbliższych dniach w regionie wystąpi głównie sucha pogoda, eksperci twierdzą, że cofnięcie się wody zajmie kilka dni. Pakistańska minister ds. zmian klimatu Sherry Rehman powiedziała w niedzielę, że niektóre części kraju „są jak mały ocean” i że „gdy to wszystko się skończy, jedna czwarta lub jedna trzecia Pakistanu może być pod wodą”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Jeśli chodzi o wyciągnięcie 

Jeśli chodzi o wyciągnięcie  sprawy reparacji to PiS był dotychczas bardzo  powściągliwy mimo że raport  miał już od 5 lat.  Trzeba  być  naprawdę  ślepym  żeby nie  widzieć  że Niemcy prowadzą z Polską  wojnę hybrydową, nie chce  mi się już nawet pisać o próbie puczu w Polsce parę lat temu sterowanemu  z Niemiec  gdzie na początek  "polski kierowca rozjechał  na świątecznej  imprezie  ludzi" , potem wyłączenie nadawania tv w Polsce.  Cały czas trwało (i trwa) krecenie polskich władz w sprawie KPO. A już  szczytem  chamówy byl nakaz wyłączenia Turowa  i prawdopodobnie  próba  sabotażu w Bełchatowie  gdzie akurat w tym samym  czasie  awarii  doznał  taśmociąg.  Od czasu wybrania Scholza Niemcy jasno i oficialnie  mówią  o stworzeniu federalnego państwa europejskiego. Tylko ostatnie kanalię w polityce mogą sobie wyobrazić  takie sfederalizowanie na nierównych warunkach, a równe warunki to koszty i forsa. Jak Prusy włączyły swego czasu sporą część Polski i Polaków to na równych prawach . Nawet Hitler już w październiku 1939 na ziemiach wcielonych do Rzeszy wyrównał płace. Później w latach 90 tych zjednoczenie Niemiec  bylo de facto włączenie  niezależnego państwa  i odbyło się  na równych  zasadach i dużym nakładem kosztów. Chociaż z tymi reparacji dodatkowym i istotnym czynnikiem  może  być plan uni Polski z resztówką  Ukrainy  gdzie w takim układzie  Polską musiała  by wyciągnąć  grubą kasę  a nie ma skąd  a wręcz  bo perspektywy  gospodarczo - finansowe  się  oględnie mówiąc  zacieśniają. 

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika drako_tr

Hmmm...do czasu odrobaczenia

Hmmm...do czasu odrobaczenia naszej Ojczyzny, Euklidesie, z chazarskich szkodników, zalecam wstrzymanie się z jakimikolwiek prośbami...z resztą i tak nic by nie dały. Zaraz po tej oczyszczającej "specjalnej operacji" będzie czas, na wprowadzenie właściwych zmian, bez proszenia kogokolwiek.

Portret użytkownika Q.

Biednemu zawsze wiatr w oczy

Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje.. jak nie mordercze upały to powodzie. A wiecie jak można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 5*C względem otoczenia bez żadnych urządzeń ? Trzeba w miejsce otwartego okna wstawić płytę (np. z dykty) z nawierconymi otworami o średnicy gwintu na butelce od napoju, zachowując odstęp miedzy nimi równy średnicy owej butelki np. po wodzie. I teraz w te otwory wkręcić "lejki" z odciętych butelek szeroką stroną w kierunku wnętrza. Wpadające z zewnątrz powietrze będzie się w tych "lejkach" rozprężać obniżając swą temperaturę.

Portret użytkownika Lommo

Mieszkam w dość szerokiej

Mieszkam w dość szerokiej pradolinie Wisły i widziałem naocznie jezioro śródlądowe (a nawet się w nim znajdowałem) jak najpierw w grudniu chwycił mróz , potem nawaliło 0.5 metra śniegu . A w styczniu przyszło ocieplenie na 10 stopni na plusie i wszystko z jeszcze szerszej skarpy i co gorsza z wielkich dachów strefy przemysłowej spłynęło na dół. Można powiedzieć że nagle bo wciągu jednej nocy. Kotłownię mam co nieco zagłębioną aby chodziła na grawitacji i tam najpierw była głęboka woda a że koty musiałem wtedy trzymać w kotłowni bo miałem w domu psy nie nieprzyjazne dla kotków to była akcja ratunkowa kotów które rozpaczliwie i resztkami sił pływały w kółko.W markecie budowlanym była bitwa o pompy i węże. I jakoś nikt nawet w regionalnej telewizji nie zauważył mimo że też zrobiło się dość wielkie jezioro. A w tym samym rejonie pod koniec XIX wieku była powódź zatorowa bo lód na 90 stopniowym zakręcie Wisły w żaden sposób nie chciał płynąć, to na drodze międzymiastowej idącej i tak najwyższym wzniesieniem pływały statki rzeczne. Całe Niemcy robiły akcję pomocy dla powodzian . Tak że nie róbmy nadmiernej sensacji bo powodzie to nie nowość od globalnego ocieplenia. Te powodzie od lodu były jeszcze gorsze i nawet w zimę nie szło nic jak wysuszyć.

Portret użytkownika Endymion

Analizując takie sprawy nie

Analizując takie sprawy nie można zapomnieć, po której stronie jest Pakistan i po której są Indie, oraz kto ma ma broń zdolną do modyfikacji pogody. To jest konflikt USA vs Chiny nie na swoim terytorium, ale Indie i Pakistan to ludne atomowe państwa. Wojna atomowa ma duże szanse tam się odbyć, szybciej niż Iran Izrael. Rosja po sankcjach poszła w stronę Chin, a to przeważa szalę. Rosja nie jest potęgą jak Chiny i USA, ale jest tym, co przeważa szalę zwycięstwa. Do tego Iran. Zbankrutowane NATO nie da rady tym potęgom. Ciekawa jest Ameryka południowa, tam hamerykańców nie lubią. Afryka podobnie, bo tam Chińczycy kradną złoża, ale za to robią inwestycje infrastrukturalne, a Hameryka tylko kradła.

Polska jest na granicy konfliktu i znów obstawiła złego konia, tym bardziej z Rosją skłucona, a teraz Niemcom każe płacić repariacje wojenne.. ani ze wschodu, ani z zachodu nie mamy przyjaciół, mamy za oceanem cwaniaka, co to sprzedaje nam sprzęt bezużyteczny na nowoczesnym polu walki.. 10 komandosów zrobi więcej niż 100 Abramsów, a jedna agentka potrafi zmienić losy wojny.. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Q.

Przyjaciół to my tu nie

Przyjaciół to my tu nie mieliśmy nigdy.. bo jak nie z jednej to z drugiej strony nas napadano. A reparacje od niemców nam się należą jak psu buda, bo nawet murzynom w Namibii je wypłacili za wyzysk w latach 1904-1908 r. Nie mówiąc o innych krajach jak Hiszpania i Włochy, które były państwami osi. Francja, Holandia, Finlandia - wszyscy dostali odszkodowania a Polska najbardziej poszkodowana i zniszczona nic i to ma być sprawiedliwe ? Wojny atomowej ani żadnej innej między Pakistanem i Indiami nigdy nie będzie bo to są te same narody, mówiące tym samym językiem i zajmujące ten sam półwysep - tam są jedynie przepychanki wynikające z dumy narodowej, która ma podkreślać rangę ich krajów. Mówisz że to bezuzyteczny sprzęt ?? Abramsy i F 35 to ma być "szmelc" ? Najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, a przypomnij jakie były straty w sprzęcie amerykanskim podczas wojny w Iraku ? Amerykanom można zarzucić jedynie to, że dysponując najlepszym sprzętem zbytnio na nim polegają dlatego nie wykształcili "ducha walki" jakim muszą się wykazać ci którzy sprzętu wogóle nie mają - jak to było w Afganistanie.
Jest takie mądre przysłowie: od przyjaciół chroń mnie "wielki duchu" bo przed wrogami obronię się sam. 

Strony

Skomentuj