Powódź na Pustyni Atacama - Najsuchsze miejsce na świecie zostało zalane

Kategorie: 

Źródło: twitter

Przynajmniej 10 osób zginęło po katastrofalnych powodziach, które wystąpiły jako skutek potężnych ulew w północnych regionach Chile. Władze twierdzą, że w ciągu 12 godzin spadło tyle deszczu ile w tym regionie wystąpiło wcześniej w ciągu 7 lat.

 

Cały czas trwają operacje ratunkowe dlatego liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć. Powodzie wystąpiły w regionach Antofagasta, Atacama i Coquimbo. Eksperci zwracają uwagę, że są to najsuchsze miejsca na naszej planecie.

 

Oczywiście konsekwencją zjawisk pogodowych był chaos na drogach, liczne osuwiska i rozległe zniszczenia infrastruktury. Władze lokalne wprowadziły stan wyjątkowe. Chilijscy specjaliści w dziedzinie meteorologii twierdza, że to największa katastrofa naturalna w regionie Pustyni Atacama od 80 lat.

Źródło: twitter

Między czwartkiem i piątkiem w Antofagasta spadło 24 mm deszczu, a poprzednio roczna norma wynosiła tam 1,7 mm. Biorąc pod uwagę fakt, że ulewy wystąpiły w obszarze ekstremalnie wysuszonym ziemia jest bardzo twarda i jej wchłanialność jest niewielka. Na skutek tego dochodzi do dużo szybszego kumulowania się wód opadowych.

Źródło: twitter

Również południowe Chile doświadczyło przed kilkoma dniami ulew, które spowodowały miedzy innymi niszczycielskie osuwiska. Na skutek tych zjawisk zginęło tam przynajmniej 8 osób, a 25 zostało rannych.

 

Ostatnie ataki ekstremalnej pogody, których doświadcza Chile są prawdopodobnie związane z trwającym na Pacyfiku zjawisku El Nino. Zwykle w trakcie jego występowania na świecie, a zwłaszcza w Ameryce Południowej, dochodzi do licznych katastrof naturalnych, w tym ulew i powodzi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Skomentuj