Powierzchnia roślinności alpejskiej ulegnie w najbliższym czasie znacznej redukcji

Kategorie: 

cbc.ca

Zaskakujące konkluzje płyną z badań naukowców badających możliwy wpływ globalnego ocieplenia na wzrost roślinności w Alpach. Wygląda na to, że wzrost roślinności oczekiwany przez biologów może wcale nie nastąpić.

 

Badania przeprowadzili ekolodzy z alpejskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, CNRS we Francji. Naukowcy przeprowadzili symulację migracji 150 wysokogórskich gatunków roślin, do jakich mogłoby dojść w wyniku globalnego ocieplenia. Wbrew oczekiwaniom górna granica ich wzrostu nie zaczyna rosnąć wraz ze wzrostem temperatury.

 

W rezultacie badacze wywnioskowali, ze do końca 21 wieku obszar dystrybucji alpejskiej roślinności zmniejszy się o 44 do 50 procent. Jako podstawową przyczynę uczeni podają brak możliwości szybkiego dostosowania się gatunków do nowych warunków spowodowanych wzrostem temperatur.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Skomentuj