Powierzchnia raf koralowych zmniejszyła się o połowę od lat 50-tych XX wieku

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W ciągu ostatnich 75 lat powierzchnia raf koralowych i ich łączna biomasa spadła o 50% w porównaniu z latami 50-tymi XX wieku. Do takich wniosków doszli ekolodzy, którzy opublikowali na ten temat badania w czasopismie naukowym One Earth.

 

Według specjalistów, zdolność raf koralowych do wspierania ekosystemu spadła o około 50%. Wskazuje to na potrzebę ochrony koralowców nie tylko w niektórych regionach Ziemi, ale na całym świecie, ponieważ przetrwanie tych ekosystemów zależy od życia ogromnej liczby ludzi. Nawet najmniejsze zmiany średniej temperatury wody, prądów i kwasowości oceanów wpływają na zdolność polipów koralowych do rozwoju ich wapiennego szkieletu. Na przykład wzrost temperatury i kwasowości uniemożliwia polipom wychwytywanie jonów wapnia i kwasu węglowego, co zmniejsza wytrzymałość szkieletu i negatywnie wpływa na zdrowie bezkręgowców.

 

Naukowcy sugerują, że już w tym stuleciu około 20% raf koralowych, w tym Wielka Rafa Koralowa, może całkowicie zniknąć. Oprócz czynników klimatycznych i akumulacji CO2 w wodzie, ich istnieniu zagrażają nowe infekcje i pasożyty, które rozprzestrzeniają się w Oceanie Spokojnym i Indyjskim.

 

Chung i jego koledzy szczegółowo zbadali, jak takie procesy wpływają na stan raf koralowych w oceanach. W tym celu naukowcy przeanalizowali, jak zmienił się ich obszar, różnorodność biologiczna tworzących je polipów, a także inne organizmy żyjące w podobnych ekosystemach. W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że łączna powierzchnia raf koralowych zmniejszyła się o około 50% w porównaniu do połowy ubiegłego wieku. 

 

Większość tych redukcji nie występuje w epoce nowożytnej, ale w latach 1960-1970, kiedy to powierzchnia tych ekosystemów zmniejszała się co dziesięć lat o 10-15%. Jak zakładają naukowcy, wszystkie te procesy były związane z akumulacją CO2 w wodzie i wzrostem średniej temperatury Oceanu Światowego.

 

Zmniejszenie powierzchni raf koralowych doprowadziło do podobnych zmian w bioróżnorodności i biomasie powiązanych ekosystemów. Średnio liczba ta spadła o około 60% w ciągu ostatnich 75 lat, odzwierciedlając prawie 50% spadek zdolności raf koralowych do podtrzymania normalnego życia ryb i innych żywych istot. Szczególnie silnie, jak zauważają naukowcy, procesy te wpłynęły na wody Indonezji, Morza Karaibskiego i południowego Pacyfiku, co jest typowe zarówno dla niechronionych, jak i chronionych raf koralowych. Naukowcy podsumowali, że dalszy wzrost globalnego ocieplenia jeszcze bardziej przyspieszy degradację tych ekosystemów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

No coż , zaśmiecenie wód

No coż , zaśmiecenie wód oceanicznych rośnie , ich żyzność spowodowana spływem nawozów i ścieków niesionych rzekami (jak ten syf z "czajki" wisłą do Bałtyku) również , a to sprawia że stężenie bakterii i glonów w tych wodach rośnie z drugiej strony nadmierne połowy ryb zjadających plankton i inną drobnicę drastycznie przetrzebiły ich liczebność co zaburzyło stabilny dotąd ekosystem i mamy problem . Zjadamy za dużo (z oceanów) a zaśmiecamy je za bardzo - czemu ? , bo jest nas za dużo .

Portret użytkownika CiekawostkaNetflikoska

Na netflixie w dokumencie

Na netflixie w dokumencie ciemna strona rybołostwa podano ze rafy umieraja rowniez dlatego ze drastycznie zmniejsza sie ilosc ryb zyjaca wsrod nich bo to wlasnie odchody rybie dostarczaja pokarmu koralowcom...nie wyjasniono dokladnie tego procesu ...jednak zaburzenia w symbiozie ryb i koralu powoduja olbrzymie straty. 

Portret użytkownika Ractaros96

Przypomniałeś mi o tych

Przypomniałeś mi o tych płonących wysypiskach w Polsce. Pseudoprzedsiębiorcom kasę się łatwo bierze za śmieci od Niemca, a co się z nimi dalej stanie to już mają to gdzieś. Nie potrzeba nam wojny i rozbiorów, sami zniszczymy ten kraj za garść srebrników.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Ractaros96

Każdy odpowiada za siebie,

Każdy odpowiada za siebie, nawet jeśli chore prawo do tego nie zobowiązuje. Jeśli ludzie pozwalający na takie rzeczy mają własne dzieci, którym kreują zniszczony ekologicznie kraj to nie wiem jak to skomentować już. Tak jak powiedziałem nie potrzebujemy wojny, aby się zniszczyć...

Urzędnicy to też ludzie, ale jeśli boją się wyjść przed szereg i okazać trochę obywatelskiego nieposłuszeństwa to brak mi słów. Nawet jeśli stracą pracę z tego powodu, to każdy okazywany opór jednostki się dodaje w skali społeczeństwa aż do momentu, gdy politycy nie mogą tego dłużej ignorować i robić co chcą, to jest esencja demokracji, ale Polacy tego nie rozumieją, bo przez większość naszej historii byliśmy pod butem tyranów.

Osobiście wolałbym być bez pracy niż żyć ze świadomością, że moja praca szkodzi ludziom bardziej niż pomaga, ale to jestem ja i wierzę jeszcze w takie ideały jak poświęcenie w słusznej sprawie.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika baca

koralowce czyli

koralowce czyli kwiatozwierzęta najlepiej się miały w epoce karbońskiej (karbon to węgiel) - wystarczy sobie poskakać po epokach geologicznych na wikipedii zeby zobaczyć ile wtedy było tlenu a ile dwutlenku...

roślinność wręcz wybuchała kiedy wzrastała ilość dwutlenku wię pierdolenie skorumpowanych naukowców o ociepleniu tyle samo znaczy co pierdolenie skorumpowanych konowałów o wirusach i pandemiach...

zawartość samego tlenu skacze non stop od 16 do ponad 30 % natomiast ilość dwutlenku jest zawsze minimalnie śladowa - nie ma nawet procenta nigdy

jeden wulkan wyrzuca więcej na raz niż cała ludzkość przez całe swoje dzieje więc ma się to do ocieplenia jak dyskusja bakterii na skórce jabłka na temat jądra owocu...

 

Portret użytkownika mw

Pierdolisz jak potłuczony

Pierdolisz jak potłuczony zjeb. Jeśli zawartość CO2 lub tlenu wzrośnie gwałtownie to nastąpi wymieranie. Zostaną te rośliny i zwierzęta, które to przetrwają i dostosują się. Prehistoryczne koralowce żyły w cieplejszym klimacie, bo przystosowały się do niego w ciągu milionów lat. Gdy gwałtownie zmieniały się warunki środowiskowe wymierały nawet całe rodziny, rzędy, gromady organizmów. Im więcej CO2 tym lepiej dla roślin to bzdura. Podobnie jak to, że jeden wulkan wyrzuci więcej CO2 niż cywilizacja w ciągu swojego istnienia. 

Skomentuj