Poważne trzęsienie ziemi i fale tsunami mogą zniszczyć hiszpańskie wybrzeże

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe badanie prowadzone przez hiszpański Instytut Nauk Morskich (ICM) wykazało, że uskoki tektoniczne w pobliżu Hiszpanii mają większy potencjał do wywołania przybrzeżnego tsunami, niż wcześniej sądzono.<--break->

Nowe dane dotyczące uskoku Averroes na Morzu Alboran pokazują, że w tej strefie sejsmicznej szykuje się duże trzęsienie ziemi nawet o magnitudzie 7 stopni w skali Richtera, które z kolei spowoduje 6-metrowe tsunami, które może częściowo zniszczyć i zalać wybrzeże Andaluzji. 

Źródło: ICM

Tsunami wynikają z nagłego przemieszczenia dna morskiego i są zwykle spowodowane aktywnością sejsmiczną uskoków tektonicznych. Te gigantyczne fale mogą zagrozić populacjom przybrzeżnym, uszkodzić infrastrukturę morską i lądową oraz wywołać kryzys gospodarczy i środowiskowy.

Źródło: ICM

aukowcy przebadali uskok Averroes, który może spowodować silne trzęsienie ziemi i przebadali jego aktywność  w ciągu ostatnich 124 tysięcy lat. Zgodnie z zapisami historycznymi, ostatnie trzęsienie ziemi spowodowało przez ten uskok wystąpiło w 365 roku naszej ery. Dzięki matematycznemu modelowi deformacji dna zespół badawczy był w stanie obliczyć zachowanie mas wody w Morzu Alboran w przypadku nowego epizodu sejsmicznego przy uskoku.

 

Zgodnie z tym modelowaniem możliwych scenariuszy fale tsunami przemieszczałyby się wzdłuż dwóch głównych odnóg, docierając i zalewając gęsto zaludnione sektory południowego wybrzeża Hiszpanii i północnego Maroka. Wysokość tych fal może sięgać sześciu metrów, a dotarcie do wybrzeża zajęłoby im od 21 do 35 minut.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rumcajs

po to że jak zaczną chorować

po to że jak zaczną chorować od skażenia toksycznego z fukushimy to dowiedzą się tego że zostali wszyscy oszukani w tej kwestii że jedli, pili i oddychali toksycznym rakotwórczym syfem od 2011 roku i będą chcieli za to wziąć odwet więc chcą zabić tych wszystkich ludzi tuż przed falą rakotwórczą (to ujawnia się dopiero po okolo 10 latach więc już teraz!) i zależy im żeby ubić jak najwięcej ludzi żeby nie dobierali im sie do dupy gdzie pochowali lub pochowają się w wielu bunkrach ogromnych na świecie. Bunkier nie jest taki super do ochrony i przetrwania przed ludźmi innymi - zawsze można taki bunkier zagazować, wywalić w powietrze, zatruć wodę, powietrze itd. Boją się właśnie tego dlatego niszczą ludzi na całym świecie! 

Jakiś miesiąc może więcej temu pan Jackowski zrobił krótką wiezje o czym myśli Bill Gates? I powiedział że on myśli o słodkiej czystej wodzie - i wcale a wcale mnie to nie zdziliło bo wiem że elity zapierdalały przez jakiś czas parę lat temu po lód wieczną zmarźlinę na bieguny ziemi - dlaczego? Dlatego że jest to jedyna nie skażona fukushimą woda na całym globie. Dlatego usa tak bardzo pilnują tam miejsc na które nikomu nie pozwalają tam wejść ani latać samolotami. Nie skażona woda na ziemi w postaci wiecznego lodu w tej chwili jest najcenniejszym surowcem na ziemi - i żadne diamenty ani złoto i platyna itd. To jest taka sytuacja jak byś był na pustyni i nie miałbyś już wody i oddał byś wszyskie materialne rzeczy aby tylko mieć czystą wodę do picia. 

Zacząłem się tym mocno interesować ze 2 lata temu i sprawdziłem wiele źródeł i wiem że jest armia dezinformatorów bagatelizujących i ośmieszających powagę tej ekstremalnie poważnej sytuacji jaką jest skażenie świata stopionymi reaktorami w Japonii.

Czy ktoś w ogóle wiedział np. to?

http://ulub.pl/kTrFE5QOna/fukushima-skazenie-w-polsce-przekracza-normy-45000-razy

Szkoda że jest tak dużo trolli i bezmyślnych ludzi z telewizorami zamiast głowy - teraz będą mnie minusować za wiedzę jaką bardzo było trudno wyłuskać. W zasadzie to co napisałem jest bezcenną wiedzą - tylko idioci będą negować - ale idiocie to choćby człowiek dawał tysiąc niezbitych dowodów to idiota będzie idiotą właśnie dlatego że nic do niego nie przemówi, poza fest wpierdolem!

 

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika Quark

Tak pajacu , cały świat

Tak pajacu , cały świat "cierpi" od skażenia radioaktywnego tylko jakoś japończykom u których ta elektrownia stoi nic nie jest - pewnie nie wiedzą , że ich "napromieniowało" . Gdyby skażenie przekroczyło bezpieczne normy 45.000 razy ( ha ha ha ha !!! ) to po trzech sekundach byłbyś już MARTWY ! Kup sobie licznik Geigera i znajdź w Polsce cokolwiek nadmiernie napromieniowanego - szukaj dobrze ! 

Tą swoją apokaliptyczną teorią odowodniłeś ponad wszelką wątpliwość , że jesteś WARIAT .

Skomentuj