Poważne przerwy w dostawie prądu w Iranie są spowodowane chińskimi farmami bitcoinów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od początku stycznia dziesiątki miast w całym Iranie borykają się z powszechnymi, częstymi przerwami w dostawie prądu. Przyczyną tych niezwykłych incydentów mogą się okazać kopalnie Bitcoinów.

Minister energetyki Iranu, Reza Ardekanian powiedział, że zakłócenia te mogły być spowodowane przez farmy Bitcoinów zużywające duże ilości energii elektrycznej. Powiedział jednak, że wiele z tych farm, choć znajduje się w Iranie, jest własnością chińskich firm, które starają się zachować swoją obecność w tajemnicy.

 

Urzędnik z prowincji Kerman oświadczył 8 stycznia 2021 r., że w pobliżu miasta Rafsanjan znajdowała się farma Bitcoinów, która zużywała ogromną ilość energii. Według władz farma była największą tego typu firmą "e-górniczą" w Iranie. 

 

Kryptowaluty opierają się na zdecentralizowanej bazie danych typu blockchain. W blockchain, wszystkie transakcje i przepływ informacji oparty jest na architekturze peer to peer. To użytkownicy tworzą sieć, w której rozproszona jest baza danych, co zapewnia odporność na awarie oraz ataki hakerów. Kopanie bitcoinów, to w rzeczywistości wykonywanie obliczeń matematycznych, na potrzeby działania blockchaina, które generuje przychód w postaci wirtualnej waluty. Jest to mocno skrócony opis, ale wystarcza on abyście zrozumieli podstawy działania tej technologii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ted

Chińczycy zadziwiają mnie

Chińczycy zadziwiają mnie coraz bardziej. Iran wydawał mi się już ostatnim miejscem, gdzie można spodziewać takiej działalności. Ci z małego państewka niedaleko, mogą mieć znacznie większy problem, niż można było sądzić, jeżeli zaatakują.

Zniszczę tą planetę.

 

Skomentuj