Poważna erupcja słoneczna może wywołać zorze polarne widoczne z terenu Polski

Kategorie: 

Zorza polarna - Foto: Ole Salomonsen

Dzisiaj wieczorem bądź w nocy czeka nas burza geomagnetyczna o wysokiej sile. Do ziemskiej magnetosfery dotrze wtedy plazma, która oderwała się od korony słonecznej podczas dwóch ostatnich rozbłysków klasy M, do których doszło wczoraj rano. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy będzie to tak intensywna burza jak ta w marcu ? Spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć.

 

Przeważnie CME (koronalny wyrzut masy) dociera do Ziemi po 48-72 godzinach od rozbłysku, jednak w tym przypadku nastąpi to zdecydowanie szybciej, ponieważ cząsteczki plazmy pędzą w strone naszej magnetosfery z prędkością bliską 900 km/s. Obłok plazmy który został wyrzucony podczas rozbłysku w większej części był bezpośrednio skierowany w stronę naszej planety dlatego też agencje zarówno NOAA jak i NASA prognozują siłę burzy magnetycznej na poziomie G3 a może nawet G4 czyli takiej jaką mieliśmy w marcu kiedy to zorza polarna była widoczna aż po Węgry.

Kolejnym czynnikiem wskazującym na to, że plazma zmierza bezpośrednio w kierunku naszej planety jest bardzo znaczny wzrost protonów. Agencja NOAA ogłosiła dzisiaj rano burzę radiacyjną na poziomie S2, jednak poziomy protonów dalej rosną. Warto zauważyć, że takie zjawisko zdarza się nie częściej niż 25 razy podczas całego jedenastoletniego cyklu.

 

Poziom protonów w magnetosferze

 

Wielu użytkowników na naszym FB zadaję pytanie o możliwość pojawienia się zorzy polarnej w Polsce, również o inne konsekwencje tej burzy i czy może powtórzyć się taka jak w marcu.

 

Tak jak już wiele razy wspominaliśmy prognozowanie pojawienia się zorzy polarnej w danym momencie jest jak "wróżenie z fusów". Zorza jest zjawiskiem niezwykle widowiskowym ale zarazem nieprzwidywalnym. Tak naprawdę o mocy burzy dowiemy się kiedy czoło CME dotrze do satelity ACE czyli około godzinę przed uderzeniem w Ziemię. Patrząc na prognozy istnieje bardzo duża szansa na zorzę w naszym kraju bo jest to aż 80% dla Gdańska czy Suwałk, 50% dla Warszawy i 30% dla Krakowa i Rzeszowa. Należy pamiętać żeby obserwacje prowadzić daleko od zaświetlonych miejsc wtedy zdecydowanie łatwiej będzie dostrzec zorze polarną.

 

Największym problemem może okazać się pogoda która nie jest zbyt optymistyczna na dzisiejszą noc, jednak warto czekać bo możemy być świadkami wspaniałego widowiska. Najlepszym sposobem na dowiedzenie się czy zorza polarna jest nad naszym krajem jest odwiedzenie naszego profilu na FB, gdzie będziemy informować na bieżąco, można również patrzyć na tę stronę http://spacew.com/plots.php# a wszególności na tabelkę ze wskaźnikiem Bz który musi być ujemny(południowy) a jego wartość wynosić przynajmniej 20.

 

Ludzie którzy są wrażliwi na oddziaływanie burz magnetycznych mogą dzisiaj odczuwać silne bóle głowy, osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, poddenerwowanie czy też problemy z błędnikiem.

 

Full Halo CME powstałę podczas rozbłysku

 

Pomimo niesprzyjających prognoz pogody życzymy wszystkim by jednak niebo się wypogodziło i takich widoków.

 

 

 

 

 

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu na temat Słońca:

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika Lechita

Bzdury na kiju, nie patrzcie

Bzdury na kiju, nie patrzcie na takie informacje, sieją tylko epidemie i strach, kij co się dzieje na słońcu i atk nigdy to nie zaszkodzi nam w życiu!, a że niekiedy boli kogoś głowa to normalne, odżywiać się zdrowo, trenować coś , pracować, kochać się i będzie ok... nic nam nie zagraża, a jak to i tak nic nie poradzimy lękiem i strachem. To jest jak propaganda strachu ;) 
 

Portret użytkownika Prawdaoj

to co się wczoraj i dziś

to co się wczoraj i dziś zemną działo to szok, max ból głowy zawroty głowy, czyli szwankował błędik, praktycznie zero koncentracji, na szczęście powoli mija, choć to sie zobaczy, burza jeszcze nie dotarła.

Portret użytkownika Gargamel

Ciekawe czy w ciągu

Ciekawe czy w ciągu najbliższych 24 godzin stanie się coś bardzo złego na świecie, ponieważ w noc przed oderwaniem się plazmy ze Słońca miałem sen katastroficzny który był częściowo szczegółowy jak urywki filmu video a częściowo metaforyczny czyli "w przenośni" do zrozumienia, jak rebus.
Ostatni raz gdy miełem również szczegółowy sen katastroficzny to w ciągu dnia nastąpiło pierwsze największe trzesienie w Nepalu. Wyjaśniam że moje sny akurat nie dotyczą fabularnie tego co się akurat wydarzy w daym dniu, lecz zbieżność czasowa pozostaje nieprzypadkowa.
Poprzednie sny tego typu nie były częste, lecz zawsze zwiastowały duże katastrofy na świecie. Co ciekawe podczas tych snów percepcja pracowała w normalnym trybie, ponieważ wykazała się chęcią zrozumienia danych katastrof i jego przyczyn. Odpowiedź była tylko jedna: wina to działalność ludzi i całościowo i indywidualnie. Coś jak efekt "sodomy gomory, wieży babel". Podczas tych snów próbowałem to zinterpretować jako naturalne zjawiska na które żaden człowiek nie ma wpływu, że występują samoistnie, czasem cyklicznie, że takie katastrofy działy się od zawsze i mogą wydarzyć się bez żadnej przyczyny. Jednak cały czas dostawałem tą samą odpowiedź: to " Kara " dla ludzkości, winni i grzeszni są zarówno ci "u góry" jak i również ci "na dole".
Następnie po późniejszych przemyśleniach doszedłem do wniosku iż w tych snach była całkowita racja. Moralność na świecie upadła prawie do zera, wmawia się ludziom że potrzebna jest wojna i ludzie dochodzą do wniosku że rzeczywiście jest potrzebna, ludzie są odmóżdzeni (większość) i pozbawieni umiejętności samodzielnego myślenia, ktoś taki jak bliźni czyli człowiek obok nas, wogóle nas nie interesują jego potrzeby i uczucia, interesuje nas tylko czy da się go okraść, pobić lub wykorzystać w jakiś sposób, następnie zniewolić i wyśmiać. Ktoś odgórnie reżyseruje nam taki świat jakim się stał, świat jest zły, ludzie w większości zezwierzęceli, pojeść, popić, konsumpcja, materializm, wyzysk. Zero uczciwości, honor to archaizm, cnota czyli pozytywne cechy i uczucia nie istnieją, instytucja rodziny jest totalnie niszczona, większość ludzi jest przez polityków marionetki zachodu skazana na skrajną nędzę, gdzie samoistnie czasem rodzi się patologia, zło, przestępczość, zero poszanowania innych ludzi, zero zasad moralnych i etycznych, zero dobrych autorytetów. Zamiast nich ludzie dostają na tacy nowe autorytety: Conchita z brodą, muzyków satanistycznych, rodziny jednej płci, astronomiczne podatki, zachodnie markety nieopodatkowane, brak pracy, brak przemysłu, niewolnictwo unii europejskiej, znikające majątki krajów "zachodnich", niepoliczalne długi. Ale to wszysko ma koniec, nastąpi wielki gniew Stwórcy planety ludzi i zwierząt poprzedzony znakami na ziemi i na niebie. Te znaki już trwają, można je lekceważyć ignorować lub wyśmiewać, ale zostało już naprawdę bardzo mało czasu. Te znaki niedługo będą jeszcze częstsze i zawsze mocniejsze. Bóg honor ojczyzna, oraz dobroć miłość rodzina. Sława Słowianom i białemu orłu w koronie.

Portret użytkownika leming pospolity

Białemu Orłowi korona jest

Białemu Orłowi korona jest potrzebna tak samo,jak Jezusowi pomnik w Świebodzinie !!! Biggrin
Z tego co pamiętam,to korona jest symbolem podległości/wasalstwa tak na marginesie ... o ile dobrze pamiętam Wink Ktoś może to potwierdzić/sprostować ?! 

Skomentuj