Poważna anomalia pogodowa nad Arktyką, nagłe ocieplenie stratosfery podzieliło wir polarny

Kategorie: 

Podzielony wir arktyczny - Źródło: NOAA

Nagłe ocieplenie stratosfery spowodowało, że tak zwany wir polarny podzielił się na dwie. Wir polarny tworzy i pogłębia się, kiedy atmosfera traci ciepło powierzchni w czasie ciemnych i długich zimowych nocy w Arktyce.  Aktualnie jednak został on podzielony na dwie duże części i obie maleją. 

 

Seria intensywnych burz na dalekiej północy wybrzeża Pacyfiku wskazuje, że wzrosła ilość długich fal w dolnej atmosferze.  Ta energia wpływa na planetarną wielkość fal atmosferycznych, które wyszły z niższych warstw atmosfery nad Himalajami i Wyżyną Tybetańską. Te fale atmosferyczne wdarły się do stratosfery, powodując jej silne i nagłe ocieplenie. 

Obrazowanie wiru arktycznego w okresie od 1 do 3 stycznia - źródło: NOAA

Ocieplenia stratosfery występowały średnio, każdego roku w ciągu ostatnich 50 lat prowadzenia pomiarów.  Fizyka tych zdarzeń jest bardzo skomplikowana i nie do końca poznana.  Od 1998 roku, ocieplenia tego typu były częstsze i występowały na początku zimy.  Wcześniej ocieplenia występowały zwykle w lutym.  W ciągu ostatnich dziesięciu lat, zaczęły się pojawiać w grudniu i styczniu, ale ten przypadek jest wyjątkowy pod każdym względem.

Obrazowanie wiru arktycznego w okresie od 10 do 13 stycznia - źródło: NOAA

To ocieplenie stratosfery, najwyraźniej, jest największe, jakie kiedykolwiek obserwowano w pierwszej połowie stycznia.  Nikt nie wie, dlaczego doszło do aż takiego ocieplenia, ale specjaliści wskazują na korelacje między anomaliami temperatury powierzchni oceanu i aktywnej fazie cyklu słonecznego.  W tym roku Słońce jest aktywne i powstają duże anomalie temperatury powierzchni na północnym Oceanie Indyjskim i na północno-zachodnim Pacyfiku.

 

Te zjawiska zaobserwowane w strefach arktycznych są dopiero poznawane, ale można się spodziewać, że podzielenie wiru arktycznego może spowodować poważne kłopoty. Bardzo możliwe, że powstaną ogromne huragany. Może się wkrótce okazać, że stabilność klimatu a wraz z nią znane dotychczas pory roku odejdą do lamusa. Teraz należy się spodziewac naprawdę srogiego uderzenia zimy.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Klimat się pieprzy widać to

Klimat się pieprzy widać to gołym okiem.Jak komuś się niepodoba tematyka"straszenia ludzi"to niech nie czyta i idzie na WP.albo portal Wyborczej.Ja uwielbiam tą stronę.Większość wiadomości dziwnym trafem jest podawana w mediach z opóźnieniem.Też sprawdzam co nie które wiadomości podawane tutaj na oficjalnych stronach typu NASA.com ,czy Twoja Pogoda,TVN METEO,itp.Moja rada dla tych wybrednych do kościoła modlić się a nie krytykować.Bo wiadomo kto to piszę.Dlaczego ludzie wierzą w Boga widział go ktoś rozmawiał z nim jak tak to do psychiatryka.Bo ma haluny.Każdy w coś wierzy i nikt nie powinienen tego podważać.

kolo21

Portret użytkownika TUSK

Za mało widziałeś dziecko

Za mało widziałeś dziecko moje! Albo dawno temu Bóg cie opuscił ze głosisz takie brednie. Samo od siebie nic tak skomplikowanego niepowstało, możemy być stworzeni od kosmitów, ale kosmici tez muszą skądś pochodzić. Ktoś musiał stworzyć prawa fizyki, ktoś musiał zlepić siłę grawitacji i dlaczego tak dziala a nie inaczej... człowieku opanuj się! Owszem ja tez niewierze w to co powszechnie ksiądz czy kosciół plecie, kiedyś zrozumimy ze Bóg to nie osoba ale niezidentyfikowany byt który stworzył wszystko razem z prawami fizyki.

Portret użytkownika pawel

Widzisz koala ja wierzę w

Widzisz koala ja wierzę w Boga i często z Nim rozmawiam a tez lubie tą stronę ,a po drugie przyjacielu zaprzeczasz sam sobie . Pierwsze krytykujesz wierzących w Boga a potem piszesz ze każdy ma prawo w cos wierzyć Pozdrawiam Pawel

Portret użytkownika gregluc

a kim Ty jesteś koala by

a kim Ty jesteś koala by oceniac klimat na przestrzeniu twojego nędznego życia, raptem pamietasz co było przedwczoraj a probujesz tworzyc wybujałe teorie by otrzymac poklask od swoich ziomkow. Ziemia istnieje wg oficjalnej nauki około 4,5 MILIARDA LAT !!!!!!!!! Rozumiesz to ? milarda nie miliona ani tysięcy, zatem to co obecnie pojmijemy czyli wiedza kilku cywilzacji nie może  byc pozbawiona błedu jesli przyjmuje sie tylko to co dzieje sie dzisiaj i tylko to analizuje. Ziemia podlega cyklom jak wszystko we wszechswiecie i czy to Ci się podoba czy nie ludzkośc jako taka ma minimalny wpływ na całokształt klimatu. By to zrozumiec trzeba poznac dogłebnie klimat na szerszej przestrzeni anie tylko wycinka. Zatem Twoja mierna wiedza jest jeszcze bardziej halucogenna niż wspomniana przez Ciebie wiara w Boga, bo przynajmniej Ci co wierzą w najwyższą istote przyjmują że jestesmy maluczcy w skali makro , ty za to ze swoim wybujałym ego raczej samemu skorzystaj z usług psychiatry.

"Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz" ( 孔夫子)

Portret użytkownika gregluc

a witam szanownego towrzysza

a witam szanownego towrzysza doli i niedoli:) fakt rzadko ostatnio pisuję tutaj co nie oznacza ze regularnie nie zagladam na ZnZ. Ale jak czytam wypowiedzi takich ignorantow jak wyżej to niestety musze zareagowac. Pozdrawiam trzeźwo myślących.
Ps. Sledzę wpisy i stara gwardia chyba sie wyprowdziła na dobre już stad, apropos czy ktos widział Gasha bo ostatnio tez cos chyba nie zabardzo się udziela tutaj.

"Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz" ( 孔夫子)

Strony

Skomentuj