Poważna anomalia pogodowa nad Arktyką, nagłe ocieplenie stratosfery podzieliło wir polarny

Kategorie: 

Podzielony wir arktyczny - Źródło: NOAA

Nagłe ocieplenie stratosfery spowodowało, że tak zwany wir polarny podzielił się na dwie. Wir polarny tworzy i pogłębia się, kiedy atmosfera traci ciepło powierzchni w czasie ciemnych i długich zimowych nocy w Arktyce.  Aktualnie jednak został on podzielony na dwie duże części i obie maleją. 

 

Seria intensywnych burz na dalekiej północy wybrzeża Pacyfiku wskazuje, że wzrosła ilość długich fal w dolnej atmosferze.  Ta energia wpływa na planetarną wielkość fal atmosferycznych, które wyszły z niższych warstw atmosfery nad Himalajami i Wyżyną Tybetańską. Te fale atmosferyczne wdarły się do stratosfery, powodując jej silne i nagłe ocieplenie. 

Obrazowanie wiru arktycznego w okresie od 1 do 3 stycznia - źródło: NOAA

Ocieplenia stratosfery występowały średnio, każdego roku w ciągu ostatnich 50 lat prowadzenia pomiarów.  Fizyka tych zdarzeń jest bardzo skomplikowana i nie do końca poznana.  Od 1998 roku, ocieplenia tego typu były częstsze i występowały na początku zimy.  Wcześniej ocieplenia występowały zwykle w lutym.  W ciągu ostatnich dziesięciu lat, zaczęły się pojawiać w grudniu i styczniu, ale ten przypadek jest wyjątkowy pod każdym względem.

Obrazowanie wiru arktycznego w okresie od 10 do 13 stycznia - źródło: NOAA

To ocieplenie stratosfery, najwyraźniej, jest największe, jakie kiedykolwiek obserwowano w pierwszej połowie stycznia.  Nikt nie wie, dlaczego doszło do aż takiego ocieplenia, ale specjaliści wskazują na korelacje między anomaliami temperatury powierzchni oceanu i aktywnej fazie cyklu słonecznego.  W tym roku Słońce jest aktywne i powstają duże anomalie temperatury powierzchni na północnym Oceanie Indyjskim i na północno-zachodnim Pacyfiku.

 

Te zjawiska zaobserwowane w strefach arktycznych są dopiero poznawane, ale można się spodziewać, że podzielenie wiru arktycznego może spowodować poważne kłopoty. Bardzo możliwe, że powstaną ogromne huragany. Może się wkrótce okazać, że stabilność klimatu a wraz z nią znane dotychczas pory roku odejdą do lamusa. Teraz należy się spodziewac naprawdę srogiego uderzenia zimy.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Klimat się pieprzy widać to

Klimat się pieprzy widać to gołym okiem.Jak komuś się niepodoba tematyka"straszenia ludzi"to niech nie czyta i idzie na WP.albo portal Wyborczej.Ja uwielbiam tą stronę.Większość wiadomości dziwnym trafem jest podawana w mediach z opóźnieniem.Też sprawdzam co nie które wiadomości podawane tutaj na oficjalnych stronach typu NASA.com ,czy Twoja Pogoda,TVN METEO,itp.Moja rada dla tych wybrednych do kościoła modlić się a nie krytykować.Bo wiadomo kto to piszę.Dlaczego ludzie wierzą w Boga widział go ktoś rozmawiał z nim jak tak to do psychiatryka.Bo ma haluny.Każdy w coś wierzy i nikt nie powinienen tego podważać.

kolo21

Portret użytkownika TUSK

Za mało widziałeś dziecko

Za mało widziałeś dziecko moje! Albo dawno temu Bóg cie opuscił ze głosisz takie brednie. Samo od siebie nic tak skomplikowanego niepowstało, możemy być stworzeni od kosmitów, ale kosmici tez muszą skądś pochodzić. Ktoś musiał stworzyć prawa fizyki, ktoś musiał zlepić siłę grawitacji i dlaczego tak dziala a nie inaczej... człowieku opanuj się! Owszem ja tez niewierze w to co powszechnie ksiądz czy kosciół plecie, kiedyś zrozumimy ze Bóg to nie osoba ale niezidentyfikowany byt który stworzył wszystko razem z prawami fizyki.

Portret użytkownika pawel

Widzisz koala ja wierzę w

Widzisz koala ja wierzę w Boga i często z Nim rozmawiam a tez lubie tą stronę ,a po drugie przyjacielu zaprzeczasz sam sobie . Pierwsze krytykujesz wierzących w Boga a potem piszesz ze każdy ma prawo w cos wierzyć Pozdrawiam Pawel

Portret użytkownika gregluc

a kim Ty jesteś koala by

a kim Ty jesteś koala by oceniac klimat na przestrzeniu twojego nędznego życia, raptem pamietasz co było przedwczoraj a probujesz tworzyc wybujałe teorie by otrzymac poklask od swoich ziomkow. Ziemia istnieje wg oficjalnej nauki około 4,5 MILIARDA LAT !!!!!!!!! Rozumiesz to ? milarda nie miliona ani tysięcy, zatem to co obecnie pojmijemy czyli wiedza kilku cywilzacji nie może  byc pozbawiona błedu jesli przyjmuje sie tylko to co dzieje sie dzisiaj i tylko to analizuje. Ziemia podlega cyklom jak wszystko we wszechswiecie i czy to Ci się podoba czy nie ludzkośc jako taka ma minimalny wpływ na całokształt klimatu. By to zrozumiec trzeba poznac dogłebnie klimat na szerszej przestrzeni anie tylko wycinka. Zatem Twoja mierna wiedza jest jeszcze bardziej halucogenna niż wspomniana przez Ciebie wiara w Boga, bo przynajmniej Ci co wierzą w najwyższą istote przyjmują że jestesmy maluczcy w skali makro , ty za to ze swoim wybujałym ego raczej samemu skorzystaj z usług psychiatry.

"Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz" ( 孔夫子)

Portret użytkownika gregluc

a witam szanownego towrzysza

a witam szanownego towrzysza doli i niedoli:) fakt rzadko ostatnio pisuję tutaj co nie oznacza ze regularnie nie zagladam na ZnZ. Ale jak czytam wypowiedzi takich ignorantow jak wyżej to niestety musze zareagowac. Pozdrawiam trzeźwo myślących.
Ps. Sledzę wpisy i stara gwardia chyba sie wyprowdziła na dobre już stad, apropos czy ktos widział Gasha bo ostatnio tez cos chyba nie zabardzo się udziela tutaj.

"Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz" ( 孔夫子)

Portret użytkownika jaa

Niektórzy piszą komentarze w

Niektórzy piszą komentarze w stylu Armin to Armin tamto. Armin straszy albo ściemnia. Serwis jest o wydarzeniach nietypowych i niepokojących. Tak? To o co te pretensje? A, że czasami się pomyli to nic niezwykłego. A ludzie psy wieszają. Więcej kultury i mniej głupich pretensji. Kultura to coś co odróżnia ludzi inteligentnych od tych inteligentnych inaczej. Serwis nie straszy tylko podaje informacje o różnych nietypowych sprawach. Za ciężkie do czytania? Nie czytać. Pozdrawiam odpornych i kulturalnych. Pozostałych pozdrawiam inaczej.

Portret użytkownika promyk

Jak się napisze w góglach

Jak się napisze w góglach wpływ stratosfery na ziemie to można przeczytać co się tam dzieje a dzieje się nieciekawie. Jest mnóstwo tematów. I by najmniej nie chodzi o straszenie. Tak samo dotyczy to wielu innych tematów. Jeste wiele portali, które mówią o zmianach na ziemi. Ten portal nie jest jedynym portalem. Tak, że nie sądzę, żeby Admin straszył kogoś. Pamiętam jak nic się ciekawego nie działo na ziemi to wszyscy zaczęli pisać ale nuda nic ciekawego admin nie pisze. Jakby zmiany na ziemi czyli trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów itp. zależały od admina. Jak czegoś nie jesteście pewni to sprawdźcie gdzie indziej. Na stratosferę mają wpływ między innymi chociażby wulkany. I niestety zmiany w stratosferze mają wpływ na klimat. Wiedząc co się dzieje w stratosferze możemy przewidzieć np. zmiany w pogodzie, A poza tym dziurawa stratosfera to większe promieniowanie kosmiczne a z tym wiążą się choroby. Nawet w szkole tego uczą. No niby każdy o tym wie ale czy napewno? A jak ktoś godzi się na zmiany i guzik to kogoś obchodzi bo  uważa, że jak coś się ma stać to się i tak stanie to po co wogóle czyta takie rzeczy. Zajać się swoim życiem i tyle. Wygląda na to, że niektórych to interesuje. Ci co się bali zaglądali tutaj przed rokiem 2012 a teraz pozostali zainteresowani. Jak ktoś mówi nie idź tam bo oberwiesz a ty idziesz no to obrywasz. Mnie akurat interesują zmiany na ziemi. Bo wolę akurat np. wiedzieć, że idzie powódź niż miałabym obudzić się jak już woda zaleje mój dom. Dzięki temu portalowi i wielu innym podobnym dowiedziałam się wielu ciekawych historii i wiele o ziemi. Nikt tu mnie na siłę nie trzyma, chociaż czasami muszę długo czekać aż się moja wypowiedź ukaże, czasami jest już koniec dyskusji. Niech się każdy sam się zastanowi czego tu szuka. Dużo zależy też od ludzi, którzy tu zglądają. Niektórych to wciągnęło i z tego co wiem założyli swoje portale. Każdy jak ma coś ciekawego do powiedzenia może coś tutaj napisać. No ale najlepiej krytykować. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.

Strony

Skomentuj