Potwierdzono, że koronawirus może powodować utratę węchu

Kategorie: 

Źródło: unsplash.com

Skany mózgu 25-letniej pacjentki z Covid-19 wykazały, że wirus spowodował u niej anosmię - zanik zmysłu węchu. Lekarze opisują to jako pierwszy dowód na to, że wirus może wywoływać zmiany w mózgu.

 

Autorzy opisują przypadek włoszki, która zaczęła doświadczać objawów wirusa po pracy na oddziale z pacjentami zarażonymi Covid-19. Pierwszym objawem, który pojawił się u kobiety był suchy kaszel. Następnie rozwinęła się utrata zmysłu smaku oraz zapachu, co również jest dość częstym objawem, jednak skany jamy nosowej i klatki piersiowej nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Jej przypadek był stosunkowo łagodny i nie występowała gorączka, ale rezonans magnetyczny ujawnił stan zapalny w jej opuszce węchowej - strukturze mózgu odpowiedzialnej za odczuwanie węchu. Zanik węchu nie był permanentny i ustąpił po 28 dniach.

 „Na podstawie wyników badań, możemy stwierdzić, że SARS-CoV-2 może zaatakować mózg i spowodować odwracalną utratę węchu.” - powiedzieli autorzy badania. Prof. John Hardy, profesor neurologii, UCL, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział, że tymczasowa natura zmian w węchowym obszarze mózgu była „uspokajająca”.

Naukowcy planują lepiej poznać naturę zmian neurologicznych wywołanych przez wirus Covid-19. Badacze chcą sprawdzić w jakim stopniu objawy są spowodowane samą infekcją wirusową lub stanem zapalnym w mózgu wywołanym odpowiedzią układu odpornościowego na wirusa.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika osa

Głupi to i nie widzi

Głupi to i nie widzi zagrożenia na zatłoczonych ulicach i wlezie gadając swoje bzdury do komórki pod tramwaj...

Na pewno miliony lekarzy na całym świecie i wirusologów sobie wymyśliło pandemię, by się dobrze bawić i miło spędzać czas...

 

Skomentuj