Potwierdzono zbieranie się magmy pod kalderą superwulkanu Long Valley

Kategorie: 

Źródło: S.R. Brantley

Kaldera Long Valley jest jedną z największych na Ziemi i znajduje się w sąsiedztwie góry Mammoth we wschodniej Kalifornii. Mierzy ona blisko 910 metrów głębokości i powstała w wyniku gigantycznej erupcji 760 000 lat temu.

 

Super-erupcja, opróżniła wtedy komorę magmową, a pył wulkaniczny pokrył większość zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z ostatnimi badaniami, mierząca 32 km długości i 18 km szerokości  kaldera Long Valley, wciąż skrywa w sobie blisko 1000 kilometrów sześciennych magmy. Obecnie, zbiornik zawiera obecnie wystarczającą ilość magmy, aby doprowadzić do kolejnej super erupcji. Czy istnieją jednak powody do obaw?

 

Według geologów, poważna erupcja kaldery Long Valley w ciągu następnych 100 lat jest niezwykle mało prawdopodobna. Można się jej spodziewać co najwyżej za kilka tysięcy lat. Potencjalne zniszczenia wywołane takim żywiołem byłyby katastrofą o niewyobrażalnej skali. Zdaniem badaczy, gdyby do eksplozji doszło dzisiaj, to do ziemskiej atmosfery dostałoby się 583 kilometry sześcienne materiału piroklastycznego. Dla porównania, słynna erupcja wulkanu Świętej Heleny uwolniła zaledwie 1,2 kilometra sześciennego popiołu.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj