Potwierdzono pierwszy przypadek śmierci, spowodowanej uderzeniem meteorytu

Kategorie: 

Foto: Robert Mikaelyan

Uderzenie meteorytu może okazać się zabójcze. Co ciekawe, choć zarejestrowaliśmy już mnóstwo przypadków uderzenia kosmicznych skał w powierzchnię Ziemi to jeszcze ani razu nie potwierdzono śmierci, spowodowanej takim upadkiem. Dopiero teraz, naukowcy odkryli pierwszy w historii udokumentowany przypadek śmierci, do której bezpośrednio przyczynił się meteoryt.

 

Dane na ten temat zostały odnalezione w dokumentach w Generalnej Dyrekcji Archiwów Państwowych Republiki Turcji. Zgodnie z zawartymi tam informacjami, 22 sierpnia 1888 roku, spadający meteoryt zabił człowieka, a także sparaliżował drugiego. Zdarzenie miało miejsce na terenie dzisiejszego miasta As-Sulajmanijja w Kurdyjskim Okręgu Autonomicznym w północnym Iraku.

 

Zgodnie z opisem, tamtego dnia na niebie pojawiła się kula ognia. Zgłoszono również zniszczenie upraw. Jest to pierwsze potwierdzenie śmierci spowodowanej upadkiem meteorytu i niewykluczone, że w archiwach może ukrywać się więcej zapisów w tej sprawie.

Według bazy danych agencji NASA, od 1988 roku co najmniej 822 obiektów kosmicznych było wystarczająco dużych, aby eksplodować w ziemskiej atmosferze. Szacuje się, że każdego dnia w powierzchnię Ziemi może uderzać około 17 meteorytów.

 

Powyższy i zdaniem naukowców pierwszy w historii ludzkości potwierdzony przypadek śmierci, spowodowanej upadkiem meteorytu, jest jedynie zapisany w archiwach. Brakuje jednak fizycznego dowodu oraz nazwiska ofiary. Warto przypomnieć, że nawet słynny meteoryt czelabiński, który eksplodował nad Uralem w 2013 roku, wytworzył potężną falę uderzeniową, która wyrządziła rozległe zniszczenia i zraniła około 1 500 osób, ale nikt nie zginął. Nawet Ann Hodges, pierwsza potwierdzona ofiara upadku meteorytu, została w 1954 roku uderzona przez kosmiczną skałę, ale została ranna w biodro i przeżyła.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Bula

Dlaczego rząd nie reaguje?!

Dlaczego rząd nie reaguje?! Podłe meteoryty zabijają niewinnych ludzi! To jest nawet większe niebezpieczeństwo od tej grypki bo może spaść na łeb o każdej porze i nawet szczepionka nie pomoże! #zostańpelikaniewdomu2.0. Trzeba też wprowadzić przymusowe noszenie kasków bhp na łbie 24h na dobę a kto zapomni lub będzie negował lub zadawał zbędne pytania to co najmniej 5k nandaciku od milicjanta loool XD 

Skomentuj