Potwierdziło się! Apple celowo obniża wydajność starszych modeli swoich telefonów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Korporacja Apple potwierdziłapodejrzenia wielu właścicieli telefonów typu iPhone, ujawniając, że faktycznie celowo spowalnia niektóre modele iPhone'a wraz z ich wiekiem.

Wielu użytkowników od dawna podejrzewało, że Apple spowalnia działanie starszych iPhone'ów, aby zachęcić użytkowników do kupna nowych modeli. Firma twierdzi, że spowalnia niektóre modele w miarę ich starzenia się, ale tylko dlatego, że wydajność baterii telefonu zmniejsza się z czasem.

 

Wiadomość ta została potwierdzona, kiedy klient Apple’a udostępnił testy wydajności na portalu Reddit. Mężczyzna wykazał, że iPhone 6S znacznie spowolnił z racji swojego wieku, ale wszystko wróciło do normy po zmianie baterii.

„Użyłem iPhone'a 6 Plus, który należy do mojego brata. Z jakiegoś powodu jego model działał szybciej niż mój. Wtedy pomyślałem sobie, że coś jest nie tak.” – napisał użytkownik TeckFire.

Strona internetowa Geekbench przeanalizowała następnie kilka iPhone'ów z różnymi wersjami systemu operacyjnego iOS i okazało się, że niektóre z nich zostały celowo spowolnione.

Firma Apple odparła zarzuty wiadomością, że ​​wprowadziła zmiany w iOS, aby zarządzać starzejącymi się akumulatorami litowo-jonowymi w niektórych urządzeniach, ponieważ ich wydajność zmniejsza się z upływem czasu.

„Akumulatory litowo-jonowe stają się mniej wydajne, gdy są w niskiej temperaturze, kiedy mają niski poziom naładowania baterii lub kiedy się starzeją, co może spowodować nieoczekiwane wyłączenie urządzenia w celu ochrony jego elementów elektronicznych.” – powiedziała firma. – „W zeszłym roku wydaliśmy funkcję iPhone 6, iPhone 6s i iPhone SE, aby te wartości tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby zapobiec nieoczekiwanemu wyłączeniu urządzenia w tych warunkach.”

Baterie litowe ulegają degradacji w miarę upływu czasu z powodu tego, co dzieje się podczas ładowania i rozładowywania. Podczas obu tych zdarzeń, jony litu migrują przez materiał tworzący baterię, co powoduje fizyczne uszkodzenia baterii.

„Wprowadzając taki plan po cichu, Apple zdecydowanie nie wzbudza zaufania.” – napisał bloger Nick Heer. – „To zabieranie wydajności, za którą ktoś zapłacił. Jeśli z czasem telefon straci swoje możliwości, powinno od razu się wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Mob Barley

pisal artykuł ktoś kto nigdy

pisal artykuł ktoś kto nigdy nie miał iPhona?  Starsze modele zaczynaja się spowalniać po aktualizacji systemu operacyjnego iOS na nowsza wersje, której niestety nie są w stanie ogarnąć.. spróbujcie np. na iPhone 4s zainstalować iOS wyższy niż wersja 7 i powodzenia życzę w uruchomieniu i poprawnym funkcjonowaniu telefonu.. albo na 5c iOS 11 sprawi ze będzie mulilo niemiłosiernie. Wiele ludzi nie myśli tylko aktualizuje odruchowo jak tylko pojawi się upgrade a potem nie można zrobić downgradea i jest płacz i wymyślanie teorii ze apple postarza telefony.

Portret użytkownika Ractaros96

Jeśli po wymianie baterii

Jeśli po wymianie baterii wydajność telefonu wraca do stanu początkowego, to w czym problem? Poniekąd obniżanie wydajności sprawia wręcz, że człowiek będzie dłużej korzystał ze starszej baterii w telefonie, bo gdyby telefon zaczął się nagle wyłączać z powodu baterii niedającej rady przy 100% wydajności, to ludzie jeszcze szybciej by je wymieniali. Fakt, że powinno się o tym od początku poinformować, ale nie traktujmy tego jako celowe postarzanie produktu w celu ponownego zakupu, bo jest wręcz przeciwnie.

Może i znajdą się ludzie, którzy kupili nowy telefon przez stary, który stracił na wydajności w ten sposób, ale chyba ich było na to stać najwidoczniej, ja bym na ich miejscu próbował znaleźć przyczynę spadku wydajności, aby telefon zachował sprawność jak najdłużej.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj