Potrójny rój trzęsień ziemi w Yellowstone

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com

W dniach od 10 do 16 września 2013 roku w Parku Narodowym Yellowstone doszło do ponad 130 trzęsień ziemi. Według USGS najsilniejsze z nich miało magnitudę 3,6 stopni w skali Richtera i wystąpiło 15 września w okolicach gejzeru Old Faithful.

 

Mimo, że większość aktywności sejsmicznej w obrębie tego superwulkanu odbywa się w formie rojów to powstanie potrójnego roju, do czego doszło w tym miesiącu, należy uznać za coś niezwykłego. Profesor geofizyki z University of Utah, Bob Smith, powiedział, że od 53 lat, gdy monitorowana jest ta okolica, nigdy nie widziano nawet podwójnego roju trzęsień a co dopiero potrójnego.

 

Według specjalistów z Yellowstone Volcano Observatory (YVO), te trzęsienia ziemi można jednak zaklasyfikować, jako normalne dla region Yellowstone. Jak twierdzą, nie niesie to za sobą ryzyka powstania nagłej aktywności wulkanicznej w tej okolicy.

Jak podają wulkanolodzy z YVO rocznie w obrębie Yellowstone dochodzi od 1000 do 3000 trzęsień ziemi. Większość z nich jest jednak zbyt mała, aby być odczuwalna. Zjawiska te odzwierciedlają naturę tego aktywnego wulkanicznie, a więc i sejsmicznie obszaru. Naukowcy uspokajają, że wstrząs o magnitudzie 3.6 w skali Richtera również mieści się w granicach normy i rocznie dochodzi tam do jednego, lub dwóch wstrząsów powyżej 3 a nawet 4 stopni w skali Richtera.

 

Sejsmolodzy wspominają trzęsienie ziemi z 17 sierpnia 1959 roku, kiedy w Yellowstone doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 w skali Richtera. Wywołało ono śmierć 28 osób a wielkie osuwiska spowodowały powstanie nowego jeziora, Earthquake Lake. Profesor Smith sugeruje, że potrójny rój zaobserwowany obecnie może być związany z tym trzęsieniem ziemi, ponieważ czasami reakcja geologiczna może nastąpić nawet po kilkudziesięciu latach.

 

 

Aktywność sejsmiczną w obrębie wulkanu Yellowstone można śledzić w dziale pomiarów sejsmicznych. Warto również zerkać na kamery internetowe śledzące superwulkan.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zantar

Co się dzieje na mazurach

Co się dzieje na mazurach czyżby lokalny uskok tektoniczny się budził bo od jakiegoś czasu sejsmograf stacji sejsmologicznej w suwałkach wręcz szaleje jakby zwiastowało to jakieś bardzo potężne trzęsienie ziemi z ponad 6 richtera albo i więcej...???!!!

Portret użytkownika colleeman

To to pikuś - Indianie

To to pikuś - Indianie sprzedając białasom te tereny za 200 strzelb śmiali się z ich głupoty. Tam zawsze trzęsło.
Ale właśnie Francja strzeliła sobie w kolano. W ich winnicach i winie wykryto związki rakotwórcze pochodzące z roślinek GMO. Francuzkie wina od wczoraj przestały się sprzedawać w USA i części Europy. Jak żabojady nie wymyślą jakiejś ściemy to straty będą liczyć w miliardach euro rocznie. To są kur...a jaja. Czym nas rządy karmią - masakra.

Portret użytkownika ARTUR

Tutaj nie chodzi o tkankę

Tutaj nie chodzi o tkankę roślinną GMO , te rośliny wytwarzają w sokach herbicydy , czyli niektóre składniki stosowane w opryskach na szkodniki i niszczące niepożądane rośliny . Winiarze musieli więc stosować do oprysków na szkodniki i trawę preparaty Monsanto które wniknęły do roślin .Tym sposobem zaoszczędzili na robotnikach a stracili na sprzedaży .

Strony

Skomentuj