Potężny wybuch wulkanu Bezimienny na Kamczatce

Kategorie: 

www.vseneprostotak.ru

Jak donosi agencja RIA Novosti, wczoraj o 10:43 czasu lokalnego wulkan Bezimienny na Kamczatce rozpoczął potężną erupcję. Informację potwierdził Rosyjski Instytut Wulkanologii i Sejsmologii. 

 

Jak podaje Instytut obserwacja niedostępnego wulkanu jest mocno utrudniona ze względu na warunki pogodowe. Badacze opierają się głównie na zdjęciach satelitarnych i odczytach sejsmicznych z pozostawionych czujników.

"Nadzór wulkanu jest trudny z powodu burzy, szalejącej na Kamczatce, lecz według danych sejsmicznych w czwartek z krateru wulkanu zaczęła się potężna emisja gazów i popiołu. Na zdjęcie satelitarnych wyraźnie widać liczne wyładowana atmosferyczne w pobliżu wulkanu "- powiedział przedstawiciel Instytutu.

Naukowcy dodali, że stacja sejsmiczna, zainstalowana w pobliżu wulkanu dokonała zapisu wielu lokalnych trzęsień ziemi i drżenia stożka wulkanicznego. W okolicznych wsiach ze względu na wybuch miał miejsce opad popiołu. Warstwa popiołu osiągnęła około 1 centymetr grubości. 

[gmap zoom=7 |center=56.05363501913436,160.64208984375 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]

Ostatnia znana erupcja Bezimiennego nastąpiła w lipcu ubiegłego roku. Erupcja z 2009 roku była za to jedną z najbardziej znaczącą w historii obserwacji. Bezimienny ma "wybuchowy charakter", gdyż dochodzi tu do różnej skali erupcji średnio dwa razy w roku. 

 

Wysokości wulkanu to 2900 metrów nad poziomem morza, należy do wulkanów z grupy Klyuchevskoy. Wulkan znajduje się w odległości około 500 km od miasta Pietropawłowsk Kamczacki, na wschodnim wybrzeżu półwyspu. W okolicy wulkanu znajdują się mocno uczęszczane korytarze powietrzne łączące USA z Azją i regionem Pacyfiku. Naturalne jest zatem zaniepokojenie przedstawicieli przemysłu lotniczego.

 

Katastrofalny wybuch Bezimiennego miał miejsce 30 marca 1956, wtedy kolumna popiołu wzrosła do wysokości ponad 40 kilometrów a spływy błotne wypełniły rzekę Kamczatka, największą rzeka na półwyspie. Po tej erupcji, jeszcze ZSRR, rozpoczął regularne monitorowanie aktywności wulkanicznej. Zostały ustalone wyspecjalizowane instytucje badawcze oraz jak to było w zwyczaju poprzedniej epoki, w dniu 30 marca, ustanowiono Dzień Wulkanologii.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Skomentuj