Potężny potok lawy na zboczach ekwadorskiego wulkanu Reventador

Kategorie: 

Źródło: www.volcanodiscovery.com

Wulkan Reventador w Andach przejawia szczególną aktywność od 10 lutego br. Lawa spływa po południowo – zachodniej flance wulkanu. Zjawisku towarzyszą potężne i głośne wybuchy, informuje volcanodiscovery.com.

 

Wcześniej w okresie od 28 stycznia do 03 lutego Reventador dawał o sobie znać poprzez drobne i sporadyczne eksplozje. Wulkan jednak cały czas pozostaje aktywny i w zeszłym roku kilkukrotnie przypomniał o sobie na tyle, że rozważano ewakuacje ludności.

 

Zjawiska wulkaniczne w obrębie wulkanu Reventador nie zagrażają na razie okolicznym mieszkańcom. Sam żywioł jest oddalony o około 100 kilometrów od stolicy Ekwadoru, Quito. Wulkan Reventador ma 3475 metrów n.p.m. a jego ostatnia duża erupcja miała miejsce w listopadzie 2002 roku, kiedy to słup popiołu, wyrzuconego przez wulkan, osiągnął wysokość 17 kilometrów.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt

loading...


Komentarze

Skomentuj