Potężny cyklon tropikalny Idai uderzy w Mozambik

Kategorie: 

Źródło: NASA Worldview, Earth Observing System Data and Information System (EOSDIS)

Mieszkańcom południowo-wschodniej Afryki zagraża cyklon tropikalny Idai, który uformował się w pobliżu Madagaskaru i zmierza teraz w kierunku Mozambiku. Żywioł już wyrządził pewne szkody i spowodował śmierć przynajmniej 7 osób.

 

Cyklon Idai stopniowo przybiera na sile. Szacuje się, że już 14 marca może uderzyć na ląd z siłą huraganu czwartej kategorii. Jednak meteorolodzy oczekują na rozwój sytuacji, aby lepiej przyjrzeć się temu systemowi i określić dokładną ścieżkę przejścia.

 

W chwili obecnej nie wiadomo, gdzie dokładnie uderzy cyklon Iadi. Jednak silne wiatry i ulewne deszcze już są wyraźnie odczuwalne w Mozambiku, gdzie dotychczas zginęło ponad 7 osób. Ponad 4 tysiące ludzi zostało przesiedlonych a łącznie około 32 tysiące obywateli zostało poszkodowanych.

W zeszłym tygodniu, Idai jako zaburzenie tropikalne znajdowało się nad Malawi i Mozambikiem, gdzie sprowadziło intensywne ulewy. Niebezpieczna pogoda spowodowała wtedy śmierć 23 osób, a 29 kolejnych zostało rannych. Łącznie około 115 tysięcy ludzi zostało poszkodowanych, a 12 zaginęło. Jednak w kolejnych dniach, Idai wkroczył do Kanału Mozambickiego i przeorganizował się, aby wkrótce ponownie uderzyć w Mozambik.

 

Warto dodać, że w obecnym sezonie cyklonowym w południowo-zachodnim Oceanie Indyjskim, który rozpoczął się 15 listopada 2018 roku, uformowało się już aż 7 silnych cyklonów tropikalnych. Jest to rekordowa liczba, ale sezon nadal trwa i zakończy się dopiero 30 kwietnia.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj