Potężny cyklon Mekunu zniszczył Sokotrę i wtargnął do Omanu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Niedawno na Morzu Arabskim uformował się rzadki cyklon tropikalny Sagar. Ten uderzył w Somalię i Dżibuti, ale teraz w regionie pojawił się kolejny potężny cyklon, który doprowadził do rozległych zniszczeń na jednej wyspie i wtargnął do Omanu.

Niszczycielski cyklon Mekunu w pierwszej kolejności zdewastował jemeńską wyspę Sokotra. Potężne ulewy doprowadziły do powodzi i licznych osuwisk. Wiatr wiejący z prędkością nawet 200 km/h wywołał spore zniszczenia. Kilka osób straciło życie, a ponad 40 kolejnych zaginęło. Ekstremalna pogoda zabiła również tysiące zwierząt.

Gdy cyklon powoli zmierzał w kierunku Półwyspu Arabskiego, w Jemenie i Omanie nastąpiły silne ulewy. Teraz żywioł dotarł do omańskiego wybrzeża i uderzył w miasto Salala. Rzadkie dla tego regionu zjawisko pogodowe doprowadziło do powodzi i zniszczeń oraz przerw w dostawie prądu. Niebezpieczne warunki meteorologiczne wymusiły zamknięcie międzynarodowego lotniska oraz portu, zaś służby ewakuowały 10 tysięcy ludzi.

Cyklon Mekunu wszedł na ląd w Omanie i może dotrzeć nawet do południowo-wschodnich regionów Arabii Saudyjskiej. Zjawisko wywołało spore zaniepokojenie w Somalii, która poważnie ucierpiała w wyniku przejścia cyklonu Sagar – ten doprowadził do powodzi, ogromnych strat materialnych i spowodował śmierć ponad 30 osób. W Somalii i Dżibuti poszkodowanych jest ponad milion ludzi. Cyklon Mekunu sprowadzi kolejne opady na północne regiony Somalii.

Oman po raz ostatni doświadczył tak niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego w 2007 roku. Gonu był najsilniejszym znanym cyklonem tropikalnym, jaki kiedykolwiek uformował się na Morzu Arabskim i uderzył w Półwysep Arabski. Żywioł wtargnął na Oman, po czym dostał się do Zatoki Omańskiej i dotarł aż do południowego Iranu. W samym Omanie, potężny cyklon przyczynił się do śmierci 50 osób i strat materialnych, szacowanych na ponad 4 miliardy dolarów. Z kolei w Iranie zginęło wtedy 28 osób, a zniszczenia oszacowano na kwotę 216 milionów dolarów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj