Potężne ulewy zmierzają do Polski - spadnie nawet do 100 litrów wody na metr kwadratowy

Kategorie: 

Źródlo: sat24.com

Dwa wielkie układy niżowe zagrażają bezpieczeństwu hydrologicznemu naszego kraju. Niże nazwane Patryk I i Patryk II spowodowały już spore zamieszanie na Bałkanach i w Grecji. Teraz część z tych niebezpiecznych frontów pogodowych dociera do Polski. Konsekwencją mogą być opady sięgające nawet 100 litrów wody na metr kwadratowy.

 

Taka ilość wody po prostu oznacza powódź. Nie ma możliwości rozprowadzenia takiej masy opadów do zbiorników retencyjnych. Uzmysławiając skalę problemu, to aż 10 wiader wody wylane w krótkim czasie na obszarze wielkości metr na metr. Oznacza to, że opad szybko się skumuluje powodując poważne podtopienia.

 

Zagrożenie wielkimi opadami nie dotyczy tylko Polski, ale sięga aż po kraje nadbałtyckie a nawet wybrzeże Libii. Chmury deszczowe typu Nimbostratus są przemieszane z Cumulonimbusami, które zwykle niosą potężne ilości wody opadowej. Największe opady spodziewane są tam, gdzie zimy front pogodowy spotyka się z ciepłym.

Szczególnie zagrożona jest południowo-wschodnia cześć Polski, ponieważ centrum niżu znajdzie się wkrótce nad zachodnią Ukrainą. Norma miesięczna dla tego obszaru we wrześniu wynosi najwyżej 60 litrów wody na metr kwadratowy. Można sobie zatem wyobrazić jakie skutki będzie miał opad rzędu 70 - 100 litrów wody na m2, który wystąpi w ciągu kilkudziesięciu minut.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rebusiiiii

Wiekszosc ludzi nosi glowe po

Wiekszosc ludzi nosi glowe po to by nie padalo do srodka,
Nauka idzie z gory poki nie zrozumiemy.
To wszystko jest juz zapisane lecz nauke malo kto rozumie.
Mniej wiecej - tak ma byc wszystko wg. planu - BOSKIEGO PLANU.
Sami nie uwierzycie do czego to zmierza - cudu Smile
 
 
 
 
 
 

Portret użytkownika achiles

A ja uważam, że to KARA ZZA

A ja uważam, że to KARA ZZA ŚWIATÓW, dla Polaków, za to, że tak pozwolili napluć, na MOGIŁY POMORDOWANYCH NASZYCH RODAKÓW W BESTIALSKI SPOSÓB, na Wołyniu, kumając się obecnie, przez NASZYCH ZDRAJCÓW PRZY KORYCIE Z banderowcami. Najpierw susza GIGANTYCZNA, jeśli się sprawdzi ta prognoza, to teraz powódź, tuż, przed zimą, która też być SROGA MOŻE, jak niektórzy zapowiadają, to już będzie MOGIŁA, jak zamrozi to co wcześniej będzie zalane. MOŻE TAK BYĆ WŁAŚNIE MUSI, SKORO POLAKOM ZWISA, TO CO ZŁEGO CZYNIĄ NAM ci wszyscy zdrajcy, przy KORYCIE Z CUDZEGO NADAWANIA, JUŻ OD LAT 25. 

Portret użytkownika d...k

Kiedy u nas był czas na plony

Kiedy u nas był czas na plony w tym roku , które  zawsze były obfite , to teraz była susza  . Ostatnie lata były coraz gorsze chyba nawet podlewać się nie opłacało Widze to nawet po działce w mieście ,że z roku na rok coraz gorzej bywa. Kiedyś sąsiadowi  się dawało ,bo tyle tego było że nie chciało się tego przetwarzać  a teraz tyle wody jak nic nam nie urośnie

Portret użytkownika excar

Zaczęło się w czwartek ok 23

Zaczęło się w czwartek ok 23 i do piątku  rano mialem w mojej miarce 10cm.Czyli za noc spadło już 100l/ m2 . Rejon na południe od Jasła. Po opróżnieniiu do wieczora sobotniego dobiło ok 4,5cm codaje znowu 45 litrów na metr. Oprócz tego że wyschnięta rzeczka złapała górny stan to nic złego się nie stało. Mży ciągle.

Strony

Skomentuj