Kategorie:
Środa, 11 lipca 2024 r. - Wczoraj o godzinie 02:13 czasu UTC doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,1 w Zatoce Moro na Mindanao, na Filipinach. Według Geologicznej Służby Stanów Zjednoczonych (USGS) epicentrum znajdowało się 106,6 km na zachód-południowy zachód od miasta Sangay oraz 112 km na zachód-południowy zachód od Kalamansig, w regionie Soccsksargen.
Agencja USGS podała, że wstrząs miał głębokość 620 km (385 mil). Tę samą magnitudę i głębokość potwierdziło Europejskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Według szacunków, lekkie wstrząsy odczuło 2 151 000 osób, a słabe 6 576 000. Na podstawie dostępnych danych, nie ma zagrożenia tsunami w związku z tym trzęsieniem ziemi. USGS wydało zielony alert, co oznacza niskie prawdopodobieństwo ofiar śmiertelnych i szkód materialnych.
Populacja zamieszkująca ten region mieszka w budynkach o zróżnicowanej odporności na trzęsienia ziemi. Dominują konstrukcje podatne na uszkodzenia, takie jak budynki drewniane i budynki o nieznanej/różnorodnej konstrukcji. Wcześniejsze trzęsienia ziemi w tym obszarze powodowały również zagrożenia wtórne, takie jak tsunami i osuwiska, które mogły przyczynić się do strat.
Filipińska Agencja Meteorologiczna i Geofizyczna (PAGASA) poinformowała, że to trzęsienie ziemi nie powinno spowodować szkód, ale należy spodziewać się wstrząsów wtórnych.
Choć magnitudą ustępuje najsilniejszym trzęsieniom ziemi, które nawiedziły Filipiny w przeszłości, to wciąż jest to bardzo poważne zdarzenie, które może mieć znaczący wpływ na region. Mieszkańcy Mindanao muszą zachować czujność i być przygotowani na ewentualne wstrząsy wtórne oraz inne zagrożenia, które mogą się pojawić w następstwie tej katastrofy.
Trzęsienia ziemi o tak dużej głębokości, choć rzadkie, nie są na Filipinach czymś niezwykłym. Kraj ten położony jest na styku kilku płyt tektonicznych, co sprawia, że jest on narażony na częste i silne wstrząsy sejsmiczne. Władze muszą zadbać o to, aby infrastruktura i budynki były odpowiednio przygotowane na tego typu zdarzenia, a służby ratownicze i systemy wczesnego ostrzegania działały sprawnie.
Mieszkańcy Mindanao, którzy doświadczyli już wielu kataklizmów w przeszłości, z pewnością poradzą sobie również z tym trzęsieniem ziemi. Ważne, aby zachowali spokój, stosowali się do zaleceń służb i wspierali się nawzajem w trudnym okresie. Tylko wspólnymi siłami uda się im szybko powrócić do normalności.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Skomentuj