Potężne trzęsienie ziemi w Peru. Możliwe ofiary śmiertelne

Kategorie: 

Źródło: USGS

Poważne trzęsienie ziemi zarejestrowane przez USGS jako M 7.5 uderzyło w bardzo słabo zaludniony region północnego Peru. Do wstrząsu doszło 28 listopada o godzinie 10:52 UTC. Głębokość trzęsienia szacuje się na około 112,5 km. Epicentrum wstrząsu znajdowało się 43 km na północny zachód od miasta Barranca (5 779 mieszkańców) i 173 km na północny zachód od Moyobamba (44 276 mieszkańców).

Szacuje się, że 127 000 osób odczuło bardzo silnie drżenie, 1 090 000 silnie, a 4 343 000 umiarkowane. USGS wydało żółty alert dotyczący ofiar śmiertelnych związanych ze wstrząsami i strat gospodarczych. Wcześniejsze żółte alerty wymagały odpowiedzi na poziomie lokalnym lub regionalnym. Szacowane straty gospodarcze to mniej niż 1% PKB Peru.

Populacja w tym regionie zamieszkuje konstrukcje, które są bardzo podatne na trzęsienia ziemi. Wrażliwymi typami budynków są ściany z błota i wzmocnione konstrukcje murowane. Liczba ludzi żyjących w pobliżu obszarów, które mogą doświadczyć osuwisk jest niewielka, ale uszkodzenia lub ofiary śmiertelne są nadal możliwe. Urzędnicy rządowi poinformowali, że wiele budynków i dróg ucierpiało na skutek wstrząsów, a prezydent kraju obiecał wsparcie dla poszkodowanych.

W kilku miejscach zgłoszono przerwy w dostawie prądu, co najmniej 220 domów zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych, a co najmniej 10 osób zostało rannych. Władze Obrony Cywilnej poinformowały, że zniszczeniu, uległo przynajmniej 75 domów. Burmistrz miasta Jalca Grande poinformował, że 60 lub 70% z 3000 rodzin w mieście zgłosiło jakieś uszkodzenia domu.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj