Potężne trzęsienie ziemi w centralnym Peru - niebezpieczeństwo tsunami

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W środę, 28 czerwca 2024 roku, centralną część Peru nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się 34 km na południowy zachód od miejscowości Atiquipa (137 mieszkańców), w regionie Arequipa, oraz 93 km na południowy wschód od San Juan (12 795 mieszkańców), w regionie Ica.

 

Wstrząsy odczuło ponad milion osób - 1000 z nich doświadczyło silnego, 63 000 bardzo silnego, 95 000 silnego, a 416 000 umiarkowanego wstrząsu. Lekkie drgania ziemi odczuło aż 1 880 000 mieszkańców tej części Peru.

 

Początkowo Centrum Ostrzegania o Tsunami Oceanu Spokojnego (PTWC) w Honolulu nie przewidywało zagrożenia tsunami. Jednak w kolejnym komunikacie, wydanym o godzinie 05:59 czasu UTC, PTWC ostrzegło, że na wybrzeżach Peru mogą wystąpić niebezpieczne fale tsunami o wysokości 1-3 metry ponad poziom morza. Dla wybrzeży Chile prognozowane są fale o wysokości do 30 centymetrów.

"Rzeczywista amplituda fal na wybrzeżu może różnić się od prognozowanej ze względu na niepewności prognozy i lokalne uwarunkowania. W szczególności maksymalne amplitudy tsunami na atolach i w miejscach z rafami barierowymi lub okalającymi będą prawdopodobnie znacznie mniejsze niż wskazuje prognoza" - ostrzegło PTWC.

Około godziny 06:46 czasu UTC PTWC poinformowało, że zagrożenie tsunami minęło. Mieszkańcy regionów dotkniętych trzęsieniem ziemi zostali poproszeni o zachowanie czujności i ostrożność w pobliżu morza.

 

Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) wydała żółty alert w związku z możliwymi ofiarami śmiertelnymi i stratami ekonomicznymi. Spodziewane są pewne ofiary i szkody, jednak na poziomie lokalnym lub regionalnym. Wcześniejsze żółte alerty USGS wymagały reakcji na poziomie lokalnym lub regionalnym.

Populacja zamieszkująca ten region mieszka w budynkach podatnych na uszkodzenia spowodowane wstrząsami sejsmicznymi, chociaż istnieją również konstrukcje odporne. Dominującymi typami podatnych budynków są konstrukcje z muru pruskiego oraz zbrojone/ograniczone murowane. Wcześniejsze trzęsienia ziemi w tym obszarze powodowały także zagrożenia wtórne, takie jak tsunami i osuwiska, które mogły przyczynić się do strat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

co do mapy pogody - burz -

co do mapy pogody - burz - deszczów itd.... Ventusky to zerkam na mecz gebelsów z daniodurnowatymi i ....... odbywa się on w Dortmundzie . Mecz został przerwany z powodu burzy a na mapie ni choooja nie ma burzy nad Dortmundem.

Zatem można sobie tą stronę z pogodą na tzw. LIVE w doopę wsadzić.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj