Potężne trzęsienie ziemi na wyspie Lombok w Indonezji. Setki turystów zostało uwięzionych na szczycie wulkanu Rinjani

Kategorie: 

Źródło: Patrik M. Loeff/CC BY-NC-ND 2.0

W niedzielę rano czasu lokalnego, silne i płytkie trzęsienie ziemi o mocy 6,4 w skali Richtera nawiedziło indonezyjską wyspę Lombok. Media donoszą o rozległych zniszczeniach i ofiarach śmiertelnych. Według aktualnych szacunków, zginęło 16 osób, a ponad 335 zostało rannych.

 

Zjawisko sejsmiczne zniszczyło około tysiąc domów, a liczba poszkodowanych może jeszcze wzrosnąć. W wyniku trzęsienia ziemi, doszło do osuwisk, które zablokowały najważniejsze trasy prowadzące na szczyt 3726-metrowego stratowulkanu Rinjani. Okazało się, że na jego szczycie utknęło ponad 800 turystów. Siedmiu z nich przebywało w tym czasie w pobliżu krateru.

Władze szybko zajęły się odblokowaniem szlaków, a w tym czasie z pomocą helikoptera dostarczono pomoc do innych grup turystów. Na wulkanie przebywa jeszcze około 500 osób, które już są ewakuowane, natomiast ratownicy poszukują ewentualnych zaginionych.

Epicentrum wstrząsu znajdowało się około 50 km na północny zachód od miasta Mataram, niedaleko stratowulkanu Rinjani. Głównemu trzęsieniu towarzyszyło ponad 60 wstrząsów wtórnych, a najpotężniejszy z nich miał siłę 5,7 w skali Richtera. Trzęsienie było odczuwalne również na sąsiedniej wyspie Bali, lecz tam nie odnotowano żadnych zniszczeń.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj