Potężne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami

Kategorie: 

Źródło: GFZ Potsdam

Dzisiaj nad ranem czasu polskiego doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi. Wystąpiło ono na styku płyt tektonicznych między Japonią i Rosją. Ponieważ osiągnęło siłę aż 7,5 stopni w skali Richtera, ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami w obrębie Oceanu Spokojnego. 

 

Trzęsienie ziemi miało epicentrum pod dnem morskim. Wstrząsy wystąpiły około 4:49 czasu polskiego. W następstwie ogłoszono alarm przed falami tsunami obowiazujacy dla mieszkańców Japonii, Rosji i wysp na Pacyfiku, w tym Hawajów. 

 

Na okoliczne wzgórza ewakuowano mieszkańców Siewiero-Kurilska na Kamczatce. Ostatecznie niszczace fale nie nadeszły i po kilku godzinach ostrzeżenie wycofano. 

Tak silne wstrząsy sejsmiczne często prowadzą do powstawania tsunami, które docierają nawey kilka tysięcy kilometrów od epicentrum takich zjawisk. Zwykle jednak kluczowe jest to czy towarzyszący trzęsieniu ruch płyt litosferycznych jest poziomy czy pionowy. W pierwszym przypadku fale tsunami są rzadkością a przy przemieszczeniu pionowym, są częste i niebezpieczne.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj