Potężne trzęsienie ziemi na granicy Iranu z Irakiem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Silny, płytki wstrząs nawiedził dziś zachodnią część Iranu, tuż przy granicy z Irakiem. Rok temu, mniej więcej w tym samym miejscu wystąpiło niszczycielskie trzęsienie ziemi, które odczuli mieszkańcy niemal całego Bliskiego Wschodu.

 

Dzisiejszy wstrząs miał miejsce w ostanie Kermanszah, na granicy irańsko-irackiej. Epicentrum znajdowało się około 20 km na południowy zachód od miasta Sarpol-e Zahab. Według agencji USGS, trzęsienie miało moc 6,3 stopnia w skali Richtera.

W promieniu 100 km od epicentrum żyje ponad 1,8 miliona ludzi. Przypuszcza się, że nawet milion mieszkańców mogło odczuwać silne i umiarkowane wstrząsy. W chwili obecnej, nie ma żadnych informacji o stratach, lecz agencja USGS szacuje, że najnowsze trzęsienie ziemi mogło wywołać zniszczenia i doprowadzić do śmierci wśród mieszkańców.

 

Region ten jest zresztą podatny na trzęsienia ziemi. W sierpniu bieżącego roku, niedaleko granicy irańsko-irackiej wystąpił wstrząs o mocy 6 stopnia w skali Richtera, który doprowadził do śmierci co najmniej trzech osób, a ponad 300 zostało rannych. 12 listopada 2017 roku, w tym samym regionie miało miejsce silne trzęsienie ziemi o mocy 7,3 stopnia, które zabiło ponad 530 ludzi, a przynajmniej 10 tysięcy kolejnych odniosło obrażenia. Tamten wstrząs był odczuwalny nawet w Izraelu, Katarze, Libanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Aktualizacja - 26 listopada, 11:43

Irańskie media podają, że po sobotnim trzęsieniu ziemi wystąpiły cztery wstrząsy wtórne. Moc najsilniejszego z nich określono na 5,2 stopnia w skali Richtera. Przerażeni ludzie w obawie przed swoim życiem wybiegali na ulice. Służby medyczne potwierdziły, że nikt nie zginął, ale ponad 700 osób zostało rannych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj