Potężne pęknięcie lodu na Antarktydzie

Kategorie: 

Pęknięcia na lodowcu Pine Island - źródło: DLR

Lodowiec Pine Island, co roku zaskakuje nas kolejnymi pęknięciami. Również w 2013 roku odłupała się od niego spora góra lodowa. Ma ona 720 kilometrów kwadratowych a satelity obserwacyjne wypatrzyły pęknięcie 8 lipca. Obecnie góra lodowa wielkości dużego miasta płynie po Morzu Amundsena. Wiemy to dzięki niemieckim naukowcom wykorzystującym satelitę obserwacyjnego TerraSAR-X należącego do Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).

 

Pierwsze ogromne pęknięcie na lodowcu Pine Island zaobserwowano w październiku 2011 roku. Przeprowadzano szereg oblotów w celu zbadania stanu pęknięcia i ustalono wtedy, że pęknięcie ma 24 kilometry długości i średnio 50 metrów szerokości. W maju 2012 roku zdjęcia satelitarne wykazały drugie rozwidlenie na północnej stronie poprzednio zidentyfikowanego pęknięcia. Jak twierdzą specjaliści z Instytutu Alfreda Wegenera odłamana góra lodowa powstała, jako wynik tych zjawisk.

 

Nadal nie wiadomo, co może powodować pękanie lodowca. Wyznawcy religii globalnego ocieplenia oczywiście widzą w tym efekt oddziaływania znienawidzonego przez nich dwutlenku węgla, ale naukowcy nie są tacy pewni, bo Antarktyda w zeszłym roku przybrała lodu. Mimo to rozpadanie się Pine Island niepokoi ekspertów, ponieważ działa on jak czop blokujący topnienie pokrywy lodowej w Zachodniej Antarktydzie.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenKomentarze

Portret użytkownika mistrz

gorzej bedzie jesli pod

gorzej bedzie jesli pod lodowcem uwieziony jest metan wtedy dalsza fragmentacja  lodowca doprowadzi do katastrofy o jakiej nawet nikomu z nas sie nie snilo, a co do ludzkosci...  to my pozbawilismy ziemie wiekszosci lasow w ciagu ostatnich 100-150 lat
jak myslicie, co powiedza nasi potomkowie za 200-300 lat? bo chyba tylko ktos ulomny moze myslec ze dbamy o wlasne srodowisko - ktos poniesie konsekwencje za nasze czyny ale nie my... od dawna bedziemy trupami

Portret użytkownika alvaro31185

aha to my jak mowimy co

aha to my jak mowimy co nasiecie sie dzieje to i mowi sie prawde to nazywaja nas wyznawcami ocieplenia globalnego oto pszyklad co USA robi ze swiatem iz takie zeczy maja miejsce wynawcy globalnego ocieplenia jak ich nazywaja sa nie wygodnymi ludzmi na odstszal

STACJA BAZOWA 1 OLSZTYN

Portret użytkownika kolo21

Tam na filmiku jest data z

Tam na filmiku jest data z przed roku!Nie bardzo wierzę w te ocieplenie klimatu.Jakoś od roku nic się nie dzieje takiego groźnego.Faktycznie unia chce kasę tylko wyciągać na walkę z globalnym ociepleniem którego pewnie nie ma.A czasem harrpem czy hemistrainemdokładają żeby uwiarygodnić swoje poczynania.

kolo21

Portret użytkownika No25

Taa ludzkość ma czyste

Taa ludzkość ma czyste rączki. Na pewno nie produkuje zanieczyszczeń do powietrza. W pale się nie mieści co potrafi ludzka chciwość wypuścić do powietrza. Ja się wcale nie dziwie, dlaczego np Unia wypuściła pakiety Eco czy jak tam im. Nawet jeśli to miało być kłamstwo, że nie ma ocieplenia, czy człowiek nie ma aż takiego wpływu, to hamuje korporacje nie liczące się tylko z kasą. Zobacz co się dzieje w CHinach nad miastami. SMOG jak sk...n. Ja bym tam nie chciał mieszkać. A tam nie działają pakiety Eco!!!

Skomentuj