Potężne osuwisko koło Trondheim w Norwegii

Kategorie: 

źródło: thewatchers.adorraeli.com

Do wielkiego osuwiska doszło wczoraj w Norwegii. Ziemia przesunęła się na południu Trondheim, w środkowej części kraju. Natychmiast ewakuowano kilkadziesiąt osób z terenów wiejskich, graniczących z miastem. Długość czarnej, mulistej rzeki oszacowano na około kilometr.

 

Podaje się, że nikt nie ucierpiał w wyniku osuwiska i nie przewiduje się niebezpieczeństwa dla terenów miejskich ani możłiwości podtopień błotem kolejnych obszarów.

Ciepły grudzień zdaje się sprzyjać osuwiskom. Media obarczają winą za to wydarzenie również gwałtowny sztorm, który nawiedził Norwegię w ostatnim miesiącu.

Osuwiska są zjawiskiem naturalnym. Powstają pod wpływem grawitacji, gdy masy przemieszczają się po stoku zbyt szybko. Przesuwają się wzdłuż powierzchni poślizgu, najsłabszej strefy. Mówi się, że w procesie mogą brać udział miliony ton skał. Osuwiska działają aż do uzyskania równowagi przez zbocze. Występują tak na lądzie, jak i pod wodą.

 

 

Źródłohttp://thewatchers.adorraeli.com/2012/01/02/massive-landslide-struck-byneset-near-trondheim-norway/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: baloo
Portret użytkownika baloo


Komentarze

Portret użytkownika trake

Przyznam szczerze, że dziwny

Przyznam szczerze, że dziwny zbieg okoliczności  -akurat początek tego roku i już osuwiska, wzmianki o wulkanie w mainstream`owych mediach.. A do tego Iran wisi w powietrzu. Ogółem nawał informacji nawet w mass mediach - póki co, to mnie zaskakuje.Co do wydarzeń globalnych - może i sam internet ''nakręca spiralę'' strachu, bo teraz każda informacja w ciągu sekundy jest zamieszczana na portalach. Kiedyś brakowało 'bieżącego' źródła informacji, z tym, że raczej ówcześnie nie były to aż tak skumulowane informacje dot. ziemi, trzęsień oraz anomalii.Zobaczymy co będzie dalej..

Imperare sibi maximum imperium est.

Skomentuj