Potężna erupcja wulkanu Ulawun - popiół dotarł 18 km ponad krater

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Potężna erupcja wulkanu Ulawun, jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, zlokalizowanego w Papui-Nowej Gwinei, miała miejsce w poniedziałek, 20 listopada 2023 roku, około godziny 15:30 czasu lokalnego (06:30 UTC). Wybuch spowodował wyrzucenie chmury popiołu na wysokość do 15,2 km nad poziom morza, a następnie nawet do 18,2 km n.p.m.

 

W związku z erupcją podniesiono Kod Kolorów Lotnictwa do czerwonego i wydano najwyższy, czwarty poziom alertu wulkanicznego. Pomimo początkowych obaw, nie wydano ostrzeżeń przed tsunami dla okolicznych regionów, w tym Japonii i Australii.

 

Dział Zarządzania Zagrożeniami Geologicznymi Papui-Nowej Gwinei szybko zareagował, podnosząc alert wulkaniczny Ulawuna do maksymalnego, czwartego poziomu. Wzrost chmury popiołu na wysokość 15 km n.p.m. odnotowano o godzinie 06:30 UTC, a chmura ta poruszała się na zachód od wulkanu.

 

Ulawun, znany również jako „Ojciec”, jest najwyższym wulkanem Łuku Bismarcka i jednym z najczęściej aktywnych wulkanów w Papui-Nowej Gwinei. Położony na Pacyficznym „Pierścieniu Ognia”, ma historię zarówno eksplozywnych, jak i wylewnych erupcji. Struktura wulkanu obejmuje symetryczny stratowulkan bazaltowo-andezytowy, z satelitarnymi stożkami i wyraźnym urwiskiem. Historyczne zapisy wskazują na erupcje sięgające wczesnego XVIII wieku, z ostatnią dużą erupcją w 2019 roku.

 

Do świtu na wyspie spadły intensywne opady popiołu w różnych lokalizacjach, w tym w Soi, Kabay i Navo na północnym wybrzeżu Nowej Brytanii. W nowym doradztwie wydanym o godzinie 07:00 UTC 21 listopada Darwin VAAC zauważył, że ciągły popiół wulkaniczny na wysokości 12,2 km n.p.m. był obserwowany na najnowszych zdjęciach satelitarnych. Obserwowany popiół wulkaniczny na wysokości 18,2 km (60 000 stóp) n.p.m. i rozciągający się na wschód od szczytu spodziewano się rozproszyć w ciągu najbliższych 12 godzin.

 

Erupcja Ulawuna jest przypomnieniem o dynamicznej i nieprzewidywalnej naturze aktywności wulkanicznej, szczególnie w regionach takich jak Pacyficzny „Pierścień Ognia”. Jej historia zarówno eksplozywnych, jak i wylewnych erupcji, sięgająca wczesnego XVIII wieku, demonstruje trwającą aktywność geologiczną w tym obszarze i jej potencjalny wpływ na otaczające środowisko.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

I co to ma być ? Dlaczego nie

I co to ma być ? Dlaczego nie napisałeś ani słowa, mowę Ci odjęło ?? Gdy ja załączyłem ten sam obrazek jako kontragument przeciwko Twoim spekulacjom to mnie wyśmiałeś. Czy może dotarła do Ciebie ta prawda i zmieniłeś zdanie na temat wpływu człowieka na ziemski klimat i stąd to milczenie. 

Skomentuj