Potężna erupcja wulkanu Sinabung. Chmura popiołu sięga 13 kilometrów

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Potężna erupcja wulkaniczna, wstrząsnęła okolicami wulkanu Sinabung. Kod alertu lotniczego, został podniesiony z poziomu pomarańczowego do poziomu czerwonego.

 

Do zdarzenia doszło 13 maja 2021 roku. Zgodnie z obserwacjami wulkanologów, popiół wulkaniczny na najnowszych zdjęciach satelitarnych, wznosi się na wysokość do 12,9 km nad poziomem morza i przemieszcza się na północny zachód.

Skala tej erupcji w dużym stopniu przypomina ostatnią aktywność tego żywiołu, z 1 marca 2021 roku. Wulkan, wyrzucił wówcza popiół na wysokość 12,2 km nad poziomem morza. Była to pierwsza poważna erupcja wulkaniczna, od sierpnia 2020 roku.

 

Sinabung to wulkan znajdujący się w północnej części Sumatry w Indonezji. Od przebudzenia się tego wulkanu po blisko 4 wiekach snu, wulkanolodzy nieustannie obserwują jego aktywność. Po 2010 roku, gdy wznowił on swoją aktywność, co najmniej 23 osoby straciły życie, a ponad 30 000 zostało wysiedlonych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Kiedyś przecież muszą , a że

Kiedyś przecież muszą , a że trafiło akurat na obecne czasy to trudno. Z drugiej strony może to być ukryte działanie mocarstw dysponujących tkz : bronią sejsmiczną , służącą do wywoływania trzęsień ziemi i wybuchu wulkanów właśnie. Okazuje się , że taka broń naprawde istnieje .. niestety.

Skomentuj