Potężna erupcja wulkanu Popocatepetl w Meksyku 

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Dziś w nocy doszło do eskalacji aktywności wulkanicznej w obrębie wulkanu Popocatepetl w Meksyku. Wystąpiła spektakularna eksplozywna erupcja,  która rozrzuciła kamienie i skały w promieniu wielu kilometrów.

 

Potężny wybuch wulkanu zwanego potocznie El Popo został zaobserwowany za pomocą kamer internetowych monitorujących aktywność wulkaniczną tego meksykańskiego giganta. Mierzący 5458 metrów wulkan znajduje się zaledwie 70 kilometrów od stolicy kraju, Mexico City, a w jego sąsiedztwie mieszka aż 25 milionów ludzi. 

Na skutek aktywności Popocatepetla wielokrotnie zamykany był pobliski port lotniczy Pueblo, najbliżej położonym miastem znajdującym się w jego okolicy. Od kilku lat Popocatépetl wykazuje zdecydowanie zwiększoną aktywność. W znanej nam historii wulkan cały czas pozostaje aktywny.

Wulkan Popocatepetl znany jest z tego, że jest zdolny do dużych wybuchowych erupcji w trakcie, których potrafi ciskać materiałem skalnym na odległość nawet 40 kilometrów. Władze Meksyku nie ukrywają, że obawiają się tego, że żywioł może zagrozić licznym osadom ludzkim, gdyby doszło do wybuchowej erupcji. Nie da się ukryć, że z przykładem czegoś takiego mieliśmy do czynienia własnie dzisiaj w nocy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj