Potężna erupcja wulkanu na Kamczatce posłała pióropusz gazów do stratosfery

Kategorie: 

Źródło: KVER

Kamczacki wulkan Bezimienny (ros.: Безымянный)  przeżywa właśnie w kolejną fazę aktywności.  Podczas erupcji doszło do emisji ogromnej ilości popiołu wulkanicznego i gazów, które sięgnęły stratosfery dochodząc do wysokości 15 km.

 

Silna erupcja wulkanu rozpoczęła się 15 marca w godzinach popołudniowych. Automatycznie podniesiono kod zagrożenia dla lotnictwa z pomarańczowego na czerwony. Rosyjscy wulkanolog z twierdzą, że aktywność z tego wulkanu cały czas rośnie.

Źródło: JMA/Himawari-8, RAMMB/CIRA, TW

Wciąż dochodzi do gorących lawin wywoływanych przez kolejne fazy aktywności wulkanu Bezimienny. Wzbijane przez nie tumany popiołu rozpraszają się po okolicy w formie opadów. Wielka chmura wyziewów z wulkanu przemieszcza się wciąż w kierunku na wschód od stożka.

Wulkan Bezimienny to stratowulkan o wysokości stożka 2882 m n.p.m. , który jest położony w tak zwanej kluczewskiej grupie wulkanów na Kamczatce. Jest on zlokalizowany na południowo-wschodnim stoku wygasłego wulkanu Kamień. Największe erupcje wulkanu Bezimienny odnotowano w latach 1955 i 1956.  Do tego momentu wulkan ten był uważany za wygasły.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro



Skomentuj