Potężna erupcja wulkanu Mayon na Filipinach! Naukowcy ostrzegają przed gwałtowną eksplozją

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Filipiński wulkan Mayon dał o sobie znać. W poniedziałek rano miała miejsce silna erupcja, która wyrzuciła duże ilości pyłu i popiołu na wysokość 10 kilometrów. Naukowcy podnieśli alarm i ostrzegają przed gwałtowną eksplozją, która może wystąpić w ciągu kilku godzin lub w nadchodzących dniach.

 

Wulkan Mayon, który znajduje się w filipińskiej prowincji Albay na wyspie Luzon niepokoił mieszkańców już od kilku tygodni. Obserwowano tam wzmożoną aktywność sejsmiczną, potoki lawy i emisję popiołu. W niedzielę można było zobaczyć 500-metrową fontannę lawy, a dziś sytuacja wyraźnie pogorszyła się - Mayon wyrzucił ogromne ilości pyłu i popiołu, którym zasypał okoliczne miasta.

W odległości około 35 kilometrów od wulkanu odnotowano silne opady popiołu, widoczność uległa wyraźnemu pogorszeniu. Mayon wyrzucił również materiał piroklastyczny na miasta Camalig i Guinobatan. Naukowcy podnieśli alarm do 4. poziomu w 5-stopniowej skali, co oznacza, że tzw. strefa śmierci została poszerzona do 8 kilometrów.

Wokół wulkanu ewakuowano już ponad 34 tysiące ludzi. Eksperci ostrzegają przed gwałtownym wybuchem i przypominają mieszkańcom, aby nie wpadali w panikę i przygotowali się na najgorsze. Najbardziej niszczycielska erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1814 roku. Wtedy na jej skutek zginęło ponad 1200 osób a pobliskie miasta zostały zniszczone. Czy w nadchodzących dniach będziemy świadkami podobnej katastrofy?

 

Źródło: https://watchers.news/2018/01/22/powerful-eruption-at-mayon-volcano-heavy-ashfall-and-zero...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj