Potężna erupcja wulkanu Etna, popiół wzniósł się na wysokość 7,5 kilometra

Kategorie: 

Źródło: Boris Behncke (Twitter)

Blisko miesiąc po ostatniej aktywności wulkanu Etna, przed kilkoma dniami doszło do kolejnego wzmożenia aktywności wulkanicznej. Miała ona miejsce na przestrzeni 20-23 października. Ostatnie emisje popiołu spowodowały, że kod alertu lotniczego, został podniesiony z poziomu żółtego na pomarańczowy.

 

Bardzo silne emisje ciemnoszarego popiołu, wzniosły się do ​​szacowanej wysokości 7,5 km. Strumień piroklastyczny oderwał się od wschodniej ściany południowo-wschodniego krateru. Rankiem 23 października, zaobserwowano co najmniej 4 dodatkowe przepływy piroklastyczne. Wulkanolodzy, dostrzegli również przepływ lawy ze wschodniej ściany krateru w kierunku Valle del Bove. Fontanna lawy ustała dopiero o 10:20 UTC. Kod alertu lotniczego został obniżony do poziomu pomarańczowego o 11:04 UTC. Tego samego dnia, obserwowano słabe emisje popiołu z wulkanu.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika yogi

Czy ktoś szacuje jakie ilości

Czy ktoś szacuje jakie ilości i jakich gazów emitują te włoskie wulkany (Etna, Stromboli), ten islandzki i kanaryjski? Trzeba by dołożyć jeszcze mnóstwo fumaroli islandzkich i włoskich. Można to jakoś odnieść do szkodliwości krowiego metanu?

Skomentuj